Od czego zależy cena SEO? Jak wyceniane jest pozycjonowanie?

Inwestycja w SEO - ile kosztuje pozycjonowanie
18 czerwca 2021
Od czego zależy cena SEO? Jak wyceniane jest pozycjonowanie?

Działania związane z pozycjonowaniem są trudne do wyceny. Niełatwo jest też wytłumaczyć klientowi, że zainwestowane środki nie przynoszą widocznych efektów od razu. O ile w przypadku kampanii płatnych przełożenie jest proste: deklarowany budżet przekłada się na widoczność w miejscach reklamowych i uzyskanie określonej liczby odwiedzających, o tyle w przypadku SEO takiego przelicznika nie ma. Z drugiej strony, w pełni zrozumiałe jest to, że każda, inwestowana w promocję złotówka to oczekiwania konkretnych zysków. Nam również na tych efektach mocno zależy. Dlatego w poniższym wpisie wyjaśniamy jak wyceniamy usługę pozycjonowania, co wpływa na cenę i jak robić to bezpiecznie i z głową.

Od czego zależy cena pozycjonowania?

Czynników jest bardzo wiele, a każdy z nich jest równie istotny. Wybraliśmy kilka, które w największym stopniu wpływają na koszty pozycjonowania. Zanim zaczniecie czytać mamy jedną prośbę – używając analogii biegowej, potraktujcie SEO jak maraton, a nie sprint. Tu efekt nie będzie natychmiastowy i działania nie przełożą się na spektakularne efekty od razu po rozpoczęciu prac. Natomiast dobrze wykonane pozycjonowanie będzie systematycznie wspierać generowanie dochodu, poprzez wejścia  z naturalnych wyników wyszukiwania. Zaczynamy!

Działania konkurencji

Jeśli konkurencja działa bardzo aktywnie, inwestując w działania SEO wysokie budżety – ciężko oczekiwać, że przy niewielkich środkach uda się ich prześcignąć. Oczywiście, mądre działania pozwolą nam się do nich zbliżyć, ale nie osiągniemy takiego efektu nawet najlepiej zaplanowaną strategią.

Mniejszy budżet nie przekreśla jednak szans na efektywne pozycjonowanie. Wystarczy inaczej podejść do tematu. Największe koszty generują frazy najbardziej popularne. Odpuśćmy zatem frazy liczone w tysiącach użytkowników, a skupmy się na takich, których intencja sugeruje, iż mogą się stać prostym krokiem do wygenerowania konwersji.

Konkurencyjność wybranych fraz

Im większe potencjały fraz tym, trudniej osiągnąć wysoką pozycję. Walczy o nią bardzo wielu chętnych, zwłaszcza w mocno konkurencyjnych branżach. Jednak wysoki potencjał frazy nie zawsze przekłada się na wysokie zyski ze sprzedaży. Ale jak to? Przecież im więcej osób wejdzie na stronę, tym większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich dokona zakupu! Racja, ale to działanie po omacku. Nie zależy nam na generowaniu pustego ruchu, tylko na tym by sprzedać konkretny produkt. W tym momencie liczyć się będzie intencja użytkownika z jaką odwiedza naszą stronę, a nie sam fakt, że ją odwiedza.

Mały budżet, ale sprytnie wykorzystany

Czy w pozycjonowaniu – jak i w wielu innych przypadkach, wygrywa ten, kto da więcej? Nie zawsze. Utarty od lat schemat, że im fraza ma większy potencjał, tym jest lepsza już dawno odszedł do lamusa. Duże marki konkurują o najbardziej popularne słowa kluczowe, które są cenne, ale nie zawsze przynoszą wymierne korzyści. Jeśli nie możesz rywalizować wysokością budżetu – znajdź słowa o niższym potencjale, ale dające większą szansę na osiągnięcie konwersji. Dla przykładu: duży sklep z obuwiem będzie celował w słowo „trampki”. Ta fraza zdecydowanie jest istotna, ale czy ktoś, kto ją wpisuje chce w tym momencie kupić trampki czy tylko pooglądać dostępne warianty? A może jedynie to konkurencja sprawdza jakie modele posiadamy w ofercie? Niestety, nie znamy intencji użytkownika i przez to duży potencjał frazy nie przekłada się na konwersję. Warto zainteresować się więc mniej popularnymi wyrażeniami, które już po wpisaniu sugerują konkretną intencję zakupową. Takimi frazami mogą być: „czerwone trampki sklep”, „gdzie kupić trampki”, „trampki converse rozmiar 40”. Jeśli sprawdzimy i porównamy potencjały tych fraz, to dostrzeżemy, że dzieli je przepaść pod kątem popularności – lecz te z teoretycznie mniejszym potencjałem, mogą generować większą sprzedaż. Wypracowany zysk pozwoli na dalsze inwestowanie w pozycjonowanie i walkę o wysoką pozycję również na te najbardziej popularne słowa kluczowe.

Czas,w którym chcemy uzyskać efekt

Czas jest kolejnym istotnym czynnikiem w drodze po sukces. Młoda domena, która chce szybko wzbić się na szczyt będzie niczym mityczny Ikar. Chciał osiągnąć zbyt wiele, w zbyt krótkim czasie, przez co stracił wszystko. Dość mroczna wizja, prawda? Nie bądźmy zachłanni – pozycjonowanie wymaga czasu. Ile? To zależy – głównie od branży i wielkości konkurencji. Nawet dysponując budżetem na poziomie 10 tys. zł. rozsądniej jest rozdzielić go na różne kanały promocji. Zbyt intensywne i nagłe działania pozycjonujące mogłyby zostać uznane przez Google za nienaturalne i skutkować nałożeniem kary na witrynę.

Pozycjonowanie nie działa tak, że jeśli więcej zainwestujemy, to efekt będzie natychmiastowy. Do tego potrzeba dobrze zaplanowanej strategii, która będzie skrupulatnie realizowana krok po kroku. Czas działa na naszą korzyść, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość i zaufać osobie, która zajmuje się pozycjonowaniem.  Wszelkie zmiany na stronie, pozyskanie nowych linków, aktualizacje algorytmów – potrafią obniżyć chwilowo pozycje witryny. To nie jest powód do paniki. Dobrze przemyślane i zaplanowane działania pozwolą nam osiągnąć cel w dłuższej perspektywie czasu. Nawet jeśli po drodze strona zaliczy kilka spadków, to często działają one jak trampolina, dzięki której serwis osiąga szczytowe pozycje.

W drugą stronę też nie warto przesadzać – zbyt wolne działania nie przełożą się na wymierny efekt, zwłaszcza jeśli konkurencja nie śpi. Wtedy to inne serwisy będą sprzedawać, a nasza witryna będzie jedynie oczekiwać na zbłąkanych użytkowników. Najlepsze rozwiązanie to cierpliwość, przemyślana strategia i…poleganie na doświadczeniu pozycjonera.

Aktualny stan serwisu

Stan strony, która ma być pozycjonowana również wpływa na ilość pracy i koszty współpracy. Brak optymalizacji spowoduje, że witryna nie tylko nie będzie w stanie zdobywać wysokich pozycji, ale może też znacząco utrudnić takie działania. Dlatego przed rozpoczęciem działań często konieczna jest optymalizacja serwisu. Oto kilka podstawowych czynników, które mają wpływ na prawidłową konstrukcję witryny:

  • poprawność tytułów, nagłówków, treści w serwisie;
  • ilość i jakość aktualnie posiadanych linków;
  • struktura w witrynie;
  • obecność linkowania wewnętrznego;
  • czy istnieje i czy jest prowadzona sekcja blogowa;

Do tej listy można by dodać jeszcze wiele, wiele przykładów, które będą miały wpływ na stan onsite serwisu. Jednak to temat na osobny, obszerny artykuł, który obowiązkowo znajdzie się w przyszłości na naszym blogu.

Rozbudowa treści w serwisie

Aktualizacje treści, dodawanie nowych wpisów to najlepszy sposób na budowanie zaufania wyszukiwarki i użytkowników. Idealnym narzędziem do tego jest firmowy blog (przeczytasz o tym więcej w naszym poprzednim wpisie: Blog w sklepie internetowym – dlaczego warto go prowadzić). Regularne publikowanie ciekawych i wartościowych treści daje szerokie pole do opisania naszych produktów, podzielenia się wiedzą, ale również pozyskania wartościowych linków wewnętrznych. Choć wymaga to pracy – naprawdę warto. Nie musisz tego robić samodzielnie, możesz zlecić to agencji SEO, która najprawdopodobniej sama zaproponuje rozbudowę zawartości strony.

Warto to robić, zwłaszcza dla podstron, które są wyjątkowo cenne i na widoczności których zależy Ci najbardziej. Wartościowa treść, nawiązująca do tego co oferuje dany URL, będzie pracowała przez długi czas, pozyskując dla strony użytkowników.

Analiza witryny i wyciąganie wniosków

Ta sekcja jest niezwykle ważna z punktu widzenia SEO. Narzędzia analityczne dostarczają nam wielu cennych informacji o użytkownikach, którzy trafili na stronę. Zalecane jest aby każdy serwis posiadał prawidłowo skonfigurowane i połączone z serwisem konto w systemie Google Analytics i Google Search Console.

Te dane są skarbnicą wiedzy o tym skąd przychodzą użytkownicy, ile wydają na stronie, jak zachowują się gdy na nią trafią, ile czasu tam spędzają i w którym momencie rezygnują z dalszego przeglądania. Dodatkowo otrzymujemy informację o wszelkich nieprawidłowościach w obrębie analizowanej domeny i na ich podstawie możemy czuwać nad jej prawidłową kondycją.

Dobrze wykorzystane narzędzia tego typu potrafią niesamowicie usprawnić wszelkie działania marketingowe. Dane te działają jak kierunkowskaz w drodze do wyznaczonego celu – niestety, wiele osób tego nie dostrzega i w dalszym ciągu siłuje się z robotami, na darmo wydając setki złotych na działania, które nigdy się nie zwrócą.

Mierzalność efektów

Efekty działań można mierzyć na wiele różnych sposobów – zwykle zależą one od obranego celu. Niemniej jednak jest to jeden z kluczowych elementów prowadzenia działań z zakresu pozycjonowania, który wpływa również na koszty. Poniżej zaprezentowane zostało kilka przykładowych metod, w jaki sposób możemy sprawdzić czy wykonywane prace podążają w właściwym kierunku.

Ogólna ilość fraz

Ogólna ilość dostępnych fraz w wynikach wyszukiwania również może być wyznacznikiem efektywności działań pozycjonujących. Choć nie jest to główny czynnik, na którym należy się skupiać. Pokazuje on jedynie, że serwis zmierza w dobrym kierunku i prowadzone działania są wartościowe. Niesie on za sobą jednak jedną istotną rzecz – buduje frazy tzw. długiego ogona, który często jest bardzo wartościowym źródłem ruchu w serwisie. To jest dokładnie tak jak w wcześniej wykorzystanym przykładzie z trampkami. Bardziej szczegółowe frazy mogą generować wyższą konwersję mimo niskiego potencjału. Dlatego długi ogon opiera się o ilość posiadanych fraz, która efektywnie generuje niewiele wejść, ale z dużej ilości wyrażeń.

Zakresy TOP3, TOP5, TOP10 i TOP50

Omawiane zakresy są głównym wyznacznikiem tego czy działania agencji SEO przynoszą zamierzony efekt. Niestety, dotarcie na szczytowe pozycje w wielu przypadkach wymaga czasu, optymalizacji i pozyskanych linków. Na najbardziej popularne wyrażenia poluje każda firma z danej branży, a to nie lada wyzwanie, by przebić konkurencję, która już od dłuższego czasu umacnia swoją pozycję. W tym przypadku dochodzi kolejny element – potencjał wyszukiwania frazy. Przy wybieraniu wyrażeń dla nowego serwisu nie warto poświęcać środków na najbardziej konkurencyjne słowa – spowoduje to utratę budżetu reklamowego i nie przyniesie wymiernego efektu. Taki sam scenariusz występuje w przypadku fraz, które posiadają niski potencjał – mogą one osiągnąć pierwszą pozycję w wynikach, ale nie przełoży się to na ruch i konwersję, bo nikt takiej frazy nie wyszukuje.

Na początku prac warto wybrać wyrażenia o średnim potencjale i to w ich kierunku rozwijać serwis i stopniowo dodawać nowe, bardziej konkurencyjne słowa, jak już witryna zdobędzie podstawy do dalszego budowania widoczności.

Wejścia na stronę

Analityka strony internetowej jest jednym z istotnych punktów prac. To ona pokazuje, czy prowadzone działania przekładają się na ruch i wykonywane transakcje. Uwzględniając sezonowość serwisu, wymiernym porównaniem będzie skala pełnego roku. Analogiczny okres z takiego okresu czasu roku poprzedniego, pokaże czy widoczny jest wzrost ruchu na stronie, czy ilość transakcji wzrosła i skąd pochodzą użytkownicy. Można wtedy korygować budżety i obserwować jak zmiany wpływają na pozycje witryny.

Konwersja

Możemy sprawdzić czy konwersja z ubiegłego, analogicznego okresu w poprzednim roku jest wyższa. Można to określić na podstawie ilości transakcji, leadów lub zgłoszeń do firmy by zapoznać się lub zapytać o produkty. (W obu przypadkach należy brać pod uwagę sekcję w narzędziu Analytics, która znajduje się pod ścieżką: Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały > Organic Search).

Raporty z wykonanych prac

Raporty cykliczne są jedną z najbardziej miarodajnych metod sprawdzania postępu prac. W zależności od podmiotu z którym nawiązano współpracę raporty mogą być wysyłane każdego miesiąca, kwartału lub w innym, ustalonym okresie.

Taki raport zawiera podsumowanie ubiegłego okresu, pozycję analizowanych fraz i komentarz pozycjonera. W bardziej rozbudowanym raporcie mogą znaleźć się również dodatkowe informacje, ale takie kwestie ustalane indywidualnie.

Raport pozwala w szybki sposób zapoznać się z aktualną sytuacją i wyciągnąć wnioski, bez potrzeby zagłębiania się w narzędzia i analizowania danych na własną rękę. Oczywiście połączenie kilku elementów weryfikacyjnych da szerszy pogląd na zachowanie serwisu, aczkolwiek w tym przypadku należy prawidłowo czytać dane z wybranych źródeł i poprawnie je interpretować.

Dokumenty i analityka przed rozpoczęciem prac

Ważnym aspektem prowadzenia prac SEO jest zbudowanie prawidłowego podłoża do prowadzenia dalszych prac. Podział Onsite i Offsite jasno wskazuje, że spora część efektu zależy od samego serwisu, jego budowy i tego w jaki sposób jest on prowadzony. Dobry fundament pozwala na zbudowanie domu, który przez wiele lat będzie mógł służyć wielu pokoleniom. Natomiast gdy fundament kuleje, to prawdopodobnie za jakiś czas trzeba będzie wykonać poprawki, lub postawić całość na nowo. Tak samo jest w przypadku pozycjonowania. Jeśli strona nie jest zoptymalizowana, to żadne działania nie są w stanie przynieść wymiernego efektu w przyszłości.

Audyt SEO witryny

Jest to dokument pozwalający odnaleźć i poprawić najważniejsze aspekty serwisu przed rozpoczęciem właściwych prac związanych z linkowaniem. Specjalista analizuje witrynę przy użyciu dedykowanych narzędzi i wyciąga wnioski, na podstawie których rekomenduje odpowiednie działania optymalizujące.

Nie zawsze audyt seo jednak konieczny. W przypadku gdy serwis nie wykazuje krytycznych błędów, wystarczy przygotować kilka punktów, które pozwolą usprawnić działanie witryny, ale nie ingerują bezpośrednio z zawiłe, techniczne aspekty jego budowy.

Analiza słów kluczowych

Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, które słowa w branży posiadają potencjał do generowania ruchu. W tym celu tworzony jest dokument z zestawieniem fraz kluczowych, które pokażą obecną sytuację i wskażą wyrażenia godne uwagi.

Jeśli posiadasz zestaw fraz kluczowych przygotowany przez poprzednią agencję SEO, to warto podesłać taką listę do weryfikacji, bo może oszczędzić sporo czasu i pracy. Samo sprawdzenie zajmie kilka minut, a otrzymana informacja zwrotna pokaże nam w którym kierunku powinien dalej rozwijać się serwis.

Analiza konkurencji

Warto znać działania konkurencji i ich obecną sytuację w wynikach wyszukiwania. Do tego można przygotować dedykowany plik z objaśnieniem kluczowych aspektów i różnic pomiędzy pozycjonowanym serwisem, a największymi konkurentami na rynku. Takie działanie doskonale zobrazuje dlaczego serwisy konkurencji są wyżej i jakie prace należy wykonać by poprawić naszą sytuację w czasie.

Problemem może być ilość posiadanych linków (zbyt mała lub zbyt duża ilość linków niskiej jakości), optymalizacja serwisu (dokument „Audyt SEO serwisu”). Zależnie od problemu można wykonać odpowiednie zestawienie i poprawić wynik, zbliżyć się do konkurencji (która prowadziła i prawdopodobnie nadal prowadzi działania), a przy prawidłowo zaplanowanej strategii w przyszłości sięgnąć po topowe pozycje.

Analiza linkowania zewnętrznego / wewnętrznego

W przypadku kiedy nie jesteś pewien jak wyglądała poprzednia współpraca i co zostało wykonane – warto zlecić wykonanie takiej analizy. Pozwoli ona ocenić skąd pochodzą linki, ich wartość i przełożenie na aktualną sytuację serwisu. Ponadto linkowanie wewnętrzne odpowiada za dystrybucję potencjału wewnątrz serwisu, a tym samym ma wpływ na to, która ze stron zostanie oceniona przez roboty wyszukiwarki jako ta najbardziej wartościowa dla danego zagadnienia. Warto zadbać by linkowanie wewnętrzne wskazywało stronę docelowo przeznaczoną dla użytkownika, by już od pierwszego kliknięcia w wynikach wyszukiwania otrzymał interesujące go treści.

Samodzielnie, czy z agencją lub freelancerem?

Wielu klientów ma ten dylemat – pozycjonować samodzielnie czy zainwestować we współpracę z zewnętrznym podmiotem? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Działając samodzielnie poświęcasz czas, który można by wykorzystać na rozwijanie firmy. Mimo to, ze względu na koszty wiele osób tak właśnie robi. Często nie mają świadomości jak dużo pracy wymaga pozycjonowanie strony – zwłaszcza mocno rozbudowanych serwisów. Oprócz czasu potrzebna jest fachowa wiedza i chęć uczenia się, bo pozycjonowanie to dziedzina, która nieustannie się rozwija.

Działając z agencją zapłacisz więcej, ale możesz wymagać określonych rezultatów.  Nieco tańszym rozwiązaniem jest współpraca z tzw. wolnym strzelcem. Które rozwiązanie z tych trzech wybrać?

Samodzielne prace pozycjonujące

Samodzielne działania pozycjonujące serwis są jednymi z najbardziej opłacalnych pod kątem finansowym – jeśli mówimy o kosztach przeznaczonych na pozyskiwanie linków, generowanie contentu i optymalizację witryny. Jednakże ciężko wtedy o odpowiednie, często dość drogie narzędzia i czas, który musimy poświęcić na zgłębienie zagadnień, opracowanie strategii i monitorowanie efektów prac. Niestety, działając na własną rękę bardzo łatwo o pomyłki, a czas, który trzeba na to poświęcić trzeba wygospodarować z tego, który przeznaczony powinien być na rozwój biznesu.

Nie jest to niemożliwe, lecz z pewnością kłopotliwe i czasochłonne. Jeśli jednak dysponujesz czasem możesz rozsądnie zagospodarować i wspomóc serwis chociażby rozbudowując sekcję blogową na stronie. Aby uniknąć przy tym częstych błędów i zaoszczędzić sporo czasu na główkowanie o co w tym pozycjonowaniu chodzi – warto wykupić kilka godzin konsultacji, które wyjaśnią podstawy i powiedzą co należy robić, a czego absolutnie unikać.

Agencja SEO

Firmy profesjonalne zajmujące się działaniami SEO posiadają w swoich szeregach doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą jak osiągnąć zamierzone efekty. Wieloletnie doświadczenie przekazywane pomiędzy pracownikami jest cennym źródłem wiedzy. Dodatkowo zwykle w takich miejscach pracownicy mają tak zwane „godziny rozwojowe”, które pozwalają na bycie na bieżąco z nowościami z branży i przeprowadzanie własnych testów, by sprawdzić co tak naprawdę działa.

Agencje pozwalają też zamknąć większość działań marketingowych w jednym miejscu, z dostępem do osób, dla których marketing jest chlebem powszednim i, które zręcznie poruszają się w zagadnieniach związanych z tym tematem. Działając kompleksowo, łączą pozycjonowanie z kampaniami AdWords i w social mediach, pozwalają osiągnąć konwersje już w pierwszych tygodni od rozpoczęcia prac.  Działania związane z pozycjonowaniem pozwalają zmniejszyć koszty prowadzonych kampanii płatnych (przez lepsze dopasowanie serwisu do wybranych reklam) oraz przyniosą efekt w przyszłości – wtedy będzie można ograniczyć koszty płatnych reklam i korzystać z wyszukiwarki, która będzie naturalnie generowała ruch na naszej stronie.

Freelancer

Osoby doświadczone w świecie SEO potrafią zapewnić usługi na wysokim poziomie. Tacy ludzie przeważnie mają wiele lat doświadczenia agencyjnego, które poparte jest efektami. Publikują merytoryczne materiały, dzielą się wiedzą i prowadzą swoich klientów tłumacząc i poświęcając im czas. Jednakże często freelancerzy biorą zbyt dużo zleceń na raz, przez co nie są w stanie dopilnować należycie każdego z projektów.

Po drugiej stronie barykady mamy też mało doświadczonych specjalistów, którzy stwierdzili, że po przeczytaniu kursu dla początkujących wiedzą wystarczająco dużo, by na własną rękę obsługiwać klientów. To nie jest takie proste – istnieje wiele zmiennych, które skutecznie pokażą, że brakuje im doświadczenia. Nieumiejętne działania w tym przypadku mogą przysporzyć więcej problemów niż pożytku – a wyciągnięcie strony z narzuconej przez Google kary bywa problematyczne.

Na co się zdecydować?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. W przypadku wątpliwości warto wysłać kilka zapytań i rozważyć dostępne możliwości. Nie daj się zwieść pięknym słowom, a wynikom, którymi może pochwalić się agencja / freelancer. Po tym możesz rozpoznać czy warto inwestować kapitał i czy uda się go pomnożyć. Pamiętaj jednak, że zarówno brak wzrostu i zbyt gwałtowne zwiększanie pozycji są mocnymi sygnałami, po których powinna zapalić Ci się czerwona lampka. W pierwszym przypadku wydasz pieniądze na marne, a w drugim otrzymasz chwilowy skok widoczności, z ryzykiem ukarania strony. Nałożenie filtra z kolei będzie wiązało się z kolejnymi wydatkami by powrócić do wyników wyszukiwania i znów zacząć walczyć o pozycje.

Jeśli jednak wolisz działać samodzielnie, to warto obserwować naszego bloga. Będziemy starali się pokazać, że świat SEO mimo tego, że wydaje się skomplikowany, to rządzi się jasnymi prawami, a ich przestrzeganie pozwoli nam osiągnąć stabilny wzrost w czasie.

W razie problemów zapraszamy do kontaktu – nawet jeśli nie współpracujemy – możemy umówić się na indywidualne konsultacje.

0 comments