Jak zoptymalizować kanał YouTube?

15 lutego 2021
Jak zoptymalizować kanał YouTube?

YouTube jest de facto wyszukiwarką treści video. A więc, jak w każdej wyszukiwarce, można odpowiednio wypozycjonować swoje treści – podobnie jak stronę internetową w wyszukiwarce Google.

Ostatnimi czasy serwis bardziej stawia na organiczny rozwój kanałów, ewentualnie wspomagany płatnymi kampaniami. W związku z tym, m.in. weryfikuje subskrypcje generowane na każdym kanale i dodaje je do statystyk z opóźnieniem. Jeśli wykryje podejrzaną aktywność, może nawet zablokować kanał.

Dlatego ważna jest dobra optymalizacja kanału YouTube i zamieszczanych na nim treści oraz rozsądna płatna reklama (nastawiona na generowanie wyświetleń poszczególnych filmów).

Poniżej przedstawiamy zestaw wskazówek, które pomogą poprawić pozycję Twojego kanału w YouTube, zwiększyć liczbę subskrypcji i wyświetleń filmów. Wpis możesz potraktować jako chceck-listę podstawowych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę przy tworzeniu i rozwijaniu swojego kanału YouTube.

Optymalizacja kanału YouTube z poziomu YouTube Studio
Branding kanału

Warto zwrócić uwagę na zdjęcie profilowe, które powinno być dostosowane do formatu YouTube (wskazanego w ustawieniach) oraz obraz baneru, który powinien być dostosowany do różnych urządzeń, być ciekawy i zachęcający do przejrzenia treści kanału. Warto też dodać tzw. znak wodny filmu w ustawieniach. Może to być np. czerwona ikona z napisem „Subskrybuj”.

Adres URL kanału

Na kanale, który istnieje powyżej 30 dni, przy odpowiedniej liczbie subskrypcji (powyżej 100) i odpowiednio ustawionym brandingu kanału, warto (w ustawieniach podstawowych informacji) skonfigurować niestandardowy adres URL kanału. Dzięki temu, zamiast ciągu cyfr i liter na końcu linku, może się wyświetlać nazwa Twojej marki lub adres strony www.

Linki

W ustawieniach kanału możesz dodać linki do stron zewnętrznych, w tym do profili social media. Linki te można następnie umieścić na banerze, wybierając ile ma się ich pojawić.

Opis kanału

Nie powinien być zbyt długi, ale zawierać najważniejsze informacje o kanale i jego tematyce. Odbiorca lubi wiedzieć, z kim ma do czynienia. Treść powinna być napisana w sposób lekki i zachęcający do dalszych interakcji z kanałem. Opis powinien również zawierać odpowiednią ilość słów kluczowych, przy czym nie można przesadzić – frazy kluczowe powinny naturalnie wpisywać się w treść.

Wyróżniony film

To film, który pojawia się na górze strony głównej kanału i występuje w dwóch wariantach:

  • zwiastun kanału dla osób, które jeszcze go nie subskrybują – do tej sekcji warto wybierać filmy, które wykazują się największym zaangażowaniem odbiorców i z dużym prawdopodobieństwem zachęcą do subskrypcji kanału lub obejrzenia pozostałych materiałów,
  • polecany film dla powracających subskrybentów – do tej sekcji warto wybierać nowości, na których obejrzeniu najbardziej Ci zależy.
Playlisty

W przypadku większej liczby filmów na kanale, pogrupuj je w dobrze przemyślane playlisty, które pomogą użytkownikowi odnaleźć się w treściach. Należy zwrócić uwagę, aby każda playlista była logiczna i zawierała dobry opis, w którym pojawią się odpowiednie słowa kluczowe.

Dodatkowe polecane sekcje – Popularne filmy i Przesłane filmy

Warto ustawić te dwie sekcje, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po kanale. Porządkują one treści i uwypuklają najlepsze materiały.

Słowa kluczowe

W ustawieniach kanału (podstawowe informacje) należy dodać słowa kluczowe, które najtrafniej opisują poruszaną tematykę. Pomogą one w budowaniu pozycji kanału w wyszukiwarce.

Dodatkowe funkcje

W ustawieniach kanału można sprawdzić czy są włączone funkcje domyślne oraz czy mamy dostęp do dodatkowych funkcji. Do tych drugich zaliczamy: publikowanie filmów dłuższych niż 15 minut, dodawanie miniatur niestandardowych, transmisje na żywo, czy odwoływanie się od roszczeń z systemu Content ID. Aby je aktywować, musimy przeprowadzić weryfikację numeru telefonu.

Moderacja komentarzy

W ustawieniach kanału (społeczność) można ukryć kłopotliwych użytkowników, zablokować poszczególne słowa, których nie życzymy sobie w komentarzach (np. wulgaryzmy), zablokować możliwość dodawania linków w wiadomościach na czacie, czy wymusić sprawdzanie komentarzy zawierających hashtagi lub adresy URL. Można również całkowicie wyłączyć możliwość komentowania filmów, aczkolwiek istnieje korelacja pomiędzy komentarzami pod filmem, a widocznością kanału.

Optymalizacja treści YouTube
Jakość filmu

Należy zwracać uwagę, aby publikowane treści utrzymywały stabilny, wysoki poziom realizacyjny, były ciekawe i angażujące. Filmy słabo zrealizowane lub znacząco odstające poziomem od innych treści na kanale mogą skutecznie odstraszyć Twoich odbiorców.

Tytuł filmu

Przy dodawaniu nowego filmu, należy nadać mu odpowiedni, ciekawy tytuł. Nie powinien on być zbyt długi. Musi natomiast zachęcać do kliknięcia i zawierać najważniejsze słowo kluczowe.

Miniatura filmu

Powinna jak najlepiej odpowiadać jego treści i przyciągać wzrok. Ważne jest zwrócenie uwagi na dobrą jakość graficzną miniatury. Dobrym pomysłem jest przygotowywanie dedykowanych miniatur dla każdego filmu.

Opis filmu

Powinien być zwięzły i jasno przekazywać, czego dotyczy dany film. Musi zachęcać do obejrzenia. Powinien również zawierać odpowiednie słowa kluczowe.

Tagi

Przy dodawaniu nowego filmu (i edycji wcześniej dodanych) warto zastosować tagi, które mogą pomóc w odnalezieniu filmu.

Kategoria

Przy dodawaniu filmu koniecznie należy określić kategorię treści najlepiej odpowiadającą zawartości filmu, co ułatwia odnalezienie go przez pożądanych odbiorców. Można to również uczynić na poziomie ustawień kanału, jako opcję domyślną do wszystkich nowododawanych treści.

Język

Przy dodawaniu filmów należy określić zarówno język filmu, jak i język tytułu i napisów, Można to również uczynić na poziomie ustawień kanału, jako opcję domyślną dla wszystkich nowododawanych treści.

Napisy (Transkrypcja)

Warto dodawać napisy do filmów (najlepiej z opcją włącz/wyłącz). To czyni film przystępniejszym dla większej grupy odbiorców. Preferowanym przez YouTube formatem jest plik .scc (Scenarist Closed Caption), ale można również użyć plików .srt, .sbv, czy .sub.

Ekran końcowy

Na końcu każdego filmu można ustawić jedną z kilku opcji zawierających miniaturkę filmu, który polecamy w następnej kolejności, zachętę do subskrypcji czy proponowaną palylistę (w różnych konfiguracjach). Odpowiednie przygotowanie ekranu końcowego pozwala utrzymać uwagę widza i zachęcić go do obejrzenia kolejnych materiałów.

Karty

Do filmów (w dowolnym momencie ich trwania) można dodać karty informacyjne, na których możemy zamieścić linki do innych filmów, playlisty czy kanału. Aby zamieszczać linki zewnętrzne, należy przystąpić do programu partnerskiego YouTube. To rozwiązanie, odpowiednio wykorzystane, pozwala na kontekstowe zainteresowanie widza różnymi treściami z kanału.

Frazy kluczowe

Istotne jest dobranie odpowiednich fraz kluczowych, na które chcemy by zaczęły pojawiać się nasze filmy. Dla dwóch podobnych słów różnica w ilości wyszukiwań może być kolosalna!

Sygnatury czasowe

Warto umieścić sygnatury czasowe w filmie, które zaprowadzą użytkownika do wcześniej zdefiniowanych punktów w filmie. Może to być zmiana tematu, o którym jest mowa, lub przejście do kolejnego kroku.

Inne działania wpływające na pozycję kanału YouTube
Linkowanie do kanału z innych miejsc

Np. social media, strona www, czy blog. Udostępnianie filmów czy umieszczanie linków z YouTube w social mediach lub na innych stronach www pozwala na poprawę pozycji kanału w wyszukiwarce. Z drugiej strony należy to wyważyć, bo np. na Facebooku posty z filmami udostępnionymi z YT mają mniejsze zasięgi.

Komentarze

Aktywne odpowiadanie na komentarze oraz zabieranie głosu w dyskusjach pod filmami na innych kanałach, dopasowanych tematycznie to bardzo skuteczny sposób na zwiększanie widoczności kanału. Buduje to więź z odbiorcami (czują, że autorzy zwracają na nich uwagę) oraz rozpoznawalność kanału wśród odbiorców innych kanałów. Choć wymaga to sporo pracy, zdecydowanie warto to robić!

Płatna reklama

Dobre rozwiązanie w celu zwiększania ilości obejrzeń/wyświetleń poszczególnych filmów i stopniowego generowania nowych subskrypcji. Istnieje kilka formatów reklamowych w serwisie YouTube, m.in. reklamy In-Stream (możliwe i niemożliwe do pominięcia), czy 6-sekundowe Bumper Ads (niemożliwe do pominięcia). O tym przeczytasz więcej w jednym z naszych kolejnych wpisów.

To już wszystkie najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę przy tworzeniu i rozwijaniu swojego kanału YouTube. Mamy nadzieję, że to krótkie kompendium pozwoli Ci łatwiej poruszać się po tym potężnym medium, jakim jest YouTube ?

0 comments