Blog w sklepie internetowym – dlaczego warto go prowadzić

Blog na stronie internetowej vegeShark
20 stycznia 2021
Blog w sklepie internetowym – dlaczego warto go prowadzić

Zakupy online zyskują na popularności. Według raportu E-commerce w Polsce 2020, przygotowanego przez Gemius, już 73% internautów kupuje w sieci. To o 11% więcej niż w roku ubiegłym. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na wejście do branży e-commerce, upatrując w tym szansę na rentowny biznes. Pojawia się jednak pytanie – jak prowadzić sklep internetowy by przynosił dochód? Konkurencja nie jest mała, a wybuch pandemii jeszcze przyspieszył rozwój rynku sprzedaży online w Polsce. Obecnie jest u nas zarejestrowanych około 40 tys. sklepów internetowych, co daje najwyższy wynik od wielu lat.

To sprawia, że dotarcie do klientów jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie na reklamę i promocję. Jednak dzięki odpowiedniej strategii każdy, nawet mały sklep internetowy, ma szansę być dochodowym biznesem. Jednym z kluczowych elementów tej strategii powinien być blog firmowy. Dlaczego warto go prowadzić? Odpowiedź znajdą Państwo w kolejnych akapitach tego tekstu!

Blog jako podstawa strategii content marketingowej

Content is (still) the king. Blog to najlepszy i najprostszy sposób by udostępnić wartościowe treści w Internecie. Dzięki niemu możesz docierać do nowych klientów, bez inwestowania dużych środków na reklamę. Warto natomiast poświecić czas by go rozwijać zwłaszcza, że aż 7 na 10 przepytanych osób woli promocję przy pomocy artykułów niż reklam.

Z badań przeprowadzonych przez Content Marketing Institute i Social Media Examiner wynika również, że prawie 90% marek B2B korzysta z marketingu treści. Ponad połowa sklepów internetowych zapewnia, że publikowane na firmowym blogu treści przynoszą konkretne wyniki sprzedażowe i stanowią najlepszą strategię marketingową.

Dlatego warto uczynić blog ważnym elementem działań content marketingowych. W ten sposób możesz budować swoją pozycję dostarczając darmowej, rzetelnej i wartościowej treści, budząc jednocześnie w sposób nienachalny potrzebę posiadania danego produktu.

Wartościowe treści przyciągają więcej osób

Dobrze przemyślane i przygotowane treści dają Ci szansę stworzenia własnego grona odbiorców. Jeśli znajdą u Ciebie odpowiedzi na nurtujące ich pytania i problemy, będą chętniej zaglądać w poszukiwaniu kolejnych, ciekawych materiałów. Dlatego dziel się swoją wiedzą i staraj się to robić w sposób ciekawy i przystępny. Nie musisz ograniczać się do tylko do wpisów tekstowych, ale możesz uzupełniać je infografikami, filmami czy wynikami badań.

Blog w kontekście SEO sklepu internetowego

Nawet najlepiej dopracowany sklep internetowy, z piękną szatą graficzną i atrakcyjnymi cenami będzie nieopłacalny, jeśli nikt nie będzie mógł go znaleźć.

Według badań Salesforce aż 72% użytkowników trafia na stronę poprzez wyszukiwarkę internetową. Jeśli chcesz sprzedawać musisz być tam widoczny. Pomoże ci w tym regularne postowanie. Według HubSpot może ono zwiększyć ruch na stronie nawet trzykrotnie.

Duża ilość treści, publikowana systematycznie, nowe wpisy i aktualizacje to dziesiątki nowych podstron, ze słowami kluczowymi. Zdecydowanie lepiej umieścić je w tekście (dobry copywriter zrobi to niezauważalnie) niż upychać na siłę w opisie produktów.

Warto postarać się by wykorzystane słowa kluczowe odpowiadały temu, co internauci wpisują w Google. W ten sposób trafią na bloga, gdzie znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jeśli umieszczone tam treści będą ciekawe i rzetelne – zyskasz coraz większe grono stałych czytelników i potencjalnych klientów.

Blog jest źródłem do budowania fraz z długiego ogona

Pozycjonowanie na tzw. długi ogon świetnie sprawdza się właśnie w sklepach internetowych. Ogólne frazy są bardzo popularne i pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Zwykle są to jednak osoby, które nie do końca wiedzą czego konkretnie szukają. Na tzw. „frazy prezesa” często pozycjonują się duże marki czy serwisy aukcyjne, z którymi nie sposób konkurować w wyszukiwarce. Dla początkujących sklepów lepszym rozwiązaniem jest właśnie długi ogon. Szczegółowe, rozbudowane frazy są mniej popularne, ale też mnie konkurencyjne. Ponadto są bardziej wartościowe w budowaniu sprzedaży, bo pozwalają dotrzeć do klientów zainteresowanych konkretną usługą czy produktem.

Np. long-tail dla sklepu rowerowego lub obuwniczego mógłby wyglądać tak:

  • „Jaki rower dla 4 latki do nauki jazdy”
  • „Buty dla niemowlaka do nauki chodzenia”

Postaraj się by frazy long-tail w twoim sklepie skupiały się na rozwiązywaniu konkretnych problemów użytkowników.

Więcej treści to więcej linków wewnętrznych na stronie

Linki wewnętrzne w sklepie internetowym mają dwojakie znaczenie. Z jednej strony wpływają na User Experience, ułatwiając poruszanie się po stronie. Z drugiej pomagają w pozycjonowaniu strony.

Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie jest zamieszczanie pod wpisem linków do konkretnych produktów, powiązanych tematycznie z wpisem. Kluczowa w budowaniu właściwego linkowania wewnętrznego jest również właściwa struktura menu, z podziałem na kategorie, podkategorie, opisane odpowiednimi anchorami. Linki wewnętrzne można dodawać również w logotypie oraz obrazkach znajdujących się na sklepie. W wielu sklepach znajdziesz je także w sekcjach „Polecane produkty”, „Klienci, którzy oglądali ten produkt kupili również…” Nie tylko ułatwiają one użytkownikom nawigację po serwisie, ale zwiększają szansę na zakup tych produktów.

Zwiększenie grona odbiorców

Witryny, które są często aktualizowane są też lepiej oceniane przez Google i mają szansę znaleźć się wyżej w rankingu stron (SERP). Im więcej wpisów się pojawia, w regularnym odstępie czasu tym większa szansa, że roboty wyszukiwarek zauważą Twoją stronę i ocenią ją jako atrakcyjną z punktu widzenia użytkownika. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na to, że internauci na nią trafią. Im więcej czytelników będzie miał Twój blog, tym skuteczniej będzie wspierał sprzedaż.

Pamiętaj – więcej wpisów to większy ruch na stronie i większa szansa na zysk.

Wyrabianie pozycji eksperta

Bez bloga twój sklep internetowy to tylko produkty. Wielu klientów będzie oczekiwać od Ciebie wiedzy, zwłaszcza w przypadku zakupu sprzętu, elektroniki czy kosmetyków. Jeśli o swoich produktach wiesz tylko tyle, ile wyczytałeś z informacji na opakowaniu – to trochę za mało. Postaraj się być ekspertem, w końcu kto ma wiedzieć więcej o twoich produktach niż ty sam? Wykorzystaj blog by publikować ciekawe recenzje, informacje o producentach, nowości. Nie musisz ograniczać się do wpisów tekstowych. Możesz nagrywać wideo i pokazywać jak w praktyce wykorzystać dany produkt. Masz naprawdę mnóstwo możliwości by podzielić się swoją wiedzą w ciekawy sposób. Sprzedajesz meble – pokaż jak je samodzielnie złożyć. Sprzedajesz szkolenia – pokaż jak pomogły innym klientom. Twój asortyment to drogie kosmetyki? Pokaż jak testujesz je na sobie i jakie masz spostrzeżenia. Dziel się swoją wiedzą i odpowiadaj na pytania klientów – w ten sposób budujesz swoją pozycję eksperta w branży.

Zdobywanie zaufania

Psychologiczne aspekty postrzegania sklepu są równie istotne jak czysto techniczne. Pomyśl w jaki sposób Ty sam robisz zakupy? Czy wybierasz lokalny sklepik osiedlowy zamiast supermarketu, tylko dlatego, że pracuje tam przemiła Pani Zosia, którą znasz i której ufasz, bo wiesz, że dobrze ci doradzi? Podobnie jest w sklepie internetowym. Nawet jeśli posiadasz super ofertę i konkurencyjne ceny możesz wypaść słabo na tle innych, jeśli klienci ci nie zaufają. Dlatego konsekwentnie pracuj na autorytet w branży, a to z pewnością przełoży się na większy kredyt zaufania ze strony klientów.

Budowanie wiarygodnej marki

Pomyśl co możesz zrobić by być wiarygodnym. Regularne postowanie na pewno w tym pomoże. Wchodząc na stronę sklepu z aktualnymi wpisami na blogu nikt nie będzie miał wątpliwości czy firma działa czy nie. Spróbuj stworzyć u siebie atmosferę zaprzyjaźnione sklepiku osiedlowego, poprzez dzielenie się wiedzą i doradzanie. Pokaż, że troszczysz się o swoich klientów i chcesz im pomóc. Bądź bardziej doradcą niż sprzedawcą, a na pewno ci się to opłaci.

Umacnianie pozycji na rynku

Wraz ze wzrostem widoczności strony sklepu w Google, na frazy wpisywane przez internautów, rośnie rozpoznawalność marki. Można ją dodatkowo wzmocnić umieszczając linki do wpisów blogowych w kanałach social media. W ten sposób zwiększasz szansę na to, że internauci będą dzielić się wpisem, udostępniać go i zachęcać znajomych do jego polubienia. Jeśli tworzone przez Ciebie treści będą wartościowe i godne polecenia – szybko staną się popularne i zaczną samoistnie krążyć w sieci. Im bardziej będziesz rozpoznawalny i popularny, tym większa szansa, że trafią do ciebie nowi klienci.

Blog w sklepie internetowym nie służy do sprzedaży!

Statystyki Demand Gen Report pokazują, że nawet 47% kupujących przegląda firmowego bloga przed podjęciem decyzji zakupowej.

Dodatkowo firmy, które prowadzą bloga generują aż o 67% więcej leadów sprzedażowych niż firmy, które tego nie robią (Social Media B2B) i są to leady lepszej jakości.

Tak, blog może być skutecznym narzędziem wspierającym sprzedaż. By dobrze go wykorzystać kluczowe jest zrozumienie procesu zakupowego i podzielenie go na cztery etapy:

  • budowanie świadomości marki
  • zainteresowanie produktami i ich zakupem
  • decyzja
  • zakup
  • lojalność

Poniższy lejek sprzedażowy pokazuje jaką drogę musi przejść konsument, który nie ma pojęcia o istnieniu Twojego sklepu, do momentu aż zostanie jego klientem.

Lejek sprzedażowy - droga klienta do tego by dokonał zakupu właśnie w Twoim sklepie internetowym

Dzięki opracowaniu ścieżki zakupowej możesz dopasowywać treści w taki sposób, by klientów przeprowadzać przez kolejne etapy lejka sprzedażowego. Wielu sprzedawców skupia się wyłącznie na etapie zakupowym, co zwykle nie przynosi satysfakcjonujących efektów sprzedażowych.

Dlatego…

Uświadamiaj użytkownika, nie próbuj sprzedać produktów

Blog potraktuj bardziej jako narzędzie do dzielenia się wiedzą, a nie nakłaniania do sprzedaży. Musisz sprawić by klient poczuł, że sam podejmuje świadomą decyzję, a nie zostaje do niej zmuszony.

Zachowaj obiektywizm i wyjaśniaj czym się kierować

Pamiętaj, że nie chodzi o to byś ze swojego bloga uczynił tablicę, na której będziesz wciąż zachęcał do zakupu własnych produktów. Wtedy użytkownikowi na pewno zapali się czerwona lampka. Twoim zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu określonego problemu – może nim być np. znalezienie idealnego upominku dla bliskiej osoby, zakup roweru czy znalezienie szkolenia.

Proponuj zamiast namawiać

Spróbuj wcielić się w rolę swojego klienta. Pomyśl jaka potrzeba skierowała go do Twojego sklepu i jak konkretny wpis na blogu może mu pomóc. Pisz treści w taki sposób, w jaki sam chciałbyś je czytać. Pamiętaj by zachować przy tym obiektywizm, szczerość i unikać nadmiernego zachwalania własnych produktów. Zamiast pisać mam najlepszy sprzęt pokaż jak przygotować się do górskiej wyprawy zimą, zaznaczając w treści lub pod nią jakie produkty mogą się przydać. Bycie bardziej doradcą niż sprzedawcą da wbrew pozorom lepsze wyniki niż nachalne nakłanianie do zakupu.

Podsumowując:

Mimo, że blog w e-commerce to potężne narzędzie wciąż jest wiele sklepów, które nie wykorzystują jego potencjału. A szkoda. Prowadząc bloga możesz zaoferować swoim klientom coś cenniejszego niż same produkty. Dzielisz się swoją wiedzą, czasem i zaangażowaniem. Klient to widzi i docenia. Blog możesz też wykorzystać w promocji i budowaniu relacji, zarówno w sektorze B2B jak i B2C.

Jak zacząć?

Bez względu na to w jakiej działasz branży i jaki masz asortyment na pewno jest co najmniej kilka pytań, które klienci chcieliby ci zadać. Odpowiedź na nie jest gotowym materiałem na artykuł i dobrym pomysłem by wystartować.

Powodzenia!

0 comments