Kwarantanna – Twój biznes jej nie potrzebuje

kwarantanna
18 marca 2020
Kwarantanna – Twój biznes jej nie potrzebuje

Kwarantanna trwa. Firmy na całym świecie tracą miliony na skutek panującej pandemii koronawirusa. I choć wszyscy bardziej obawiamy się o konsekwencje zdrowotne, to jednak nie sposób udawać, że sytuacja nie wpłynie na naszą gospodarkę. Wiele firm zwyczajnie tego kryzysu nie przetrwa. Część wyjdzie z nich cało, ale nie bez szwanku. Straty będą, ale jest sposób na to, by były jak najmniejsze.

#stayathome

Znaleźliśmy się w niecodziennej sytuacji, gdy nasz kontakt ze światem zewnętrznym jest mocno ograniczony. Normalne aktywności musieliśmy zredukować do niezbędnego minimum. Nie korzystamy z usług kosmetyczki, fryzjerki, nie biegamy po galeriach w poszukiwaniu wiosennego outfitu. Przestaliśmy chodzić do  kawiarni i restauracji, nie ćwiczymy na siłownię. Nie bierzemy udziału w wydarzeniach kulturalnych i nie chodzimy do kina.
I narzekamy, bo musimy zostać w domu.

Z drugiej strony, mamy te wszystkie podmioty, mniejsze i większe firmy, które w tym trudnym czasie muszą znaleźć inny pomysł na to jak działać. Całkowite zawieszenie działalności na kilka tygodni dla wielu z nich oznacza poważne straty finansowe. Brak przychodów, w perspektywie stałych kosztów (leasingi, ZUS, bieżące opłaty), w wielu przypadkach doprowadzi firmy na skraj bankructwa.

Fakt, że sytuacja jest przejściowa działa na naszą korzyść, ale… tak naprawdę nie wiemy, ile ona potrwa. Nikt nie może sobie pozwolić na to, żeby jego biznes nie zarabiał przez kilka czy kilkanaście tygodni. O dłuższej perspektywie nawet nie wspominając.

Programy rządowego wsparcia dla przedsiębiorców mogą okazać się pomocne, ale będzie to tylko pomoc doraźna. Zobowiązania prędzej czy później będzie trzeba spłacić. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem będzie dostosowanie się do sytuacji.

Ruch w interESIE/NECIE

Zastanów się, gdzie teraz jest największy ruch (poza marketami budowlanymi of kors). Poza tym, że masa ludzi robi teraz remont (!), siedzą w internecie. I tam właśnie powinieneś szukać swoich klientów. I zrobić wszystko, żeby oni mogli tam znaleźć Ciebie.

Czy wiesz, że część firm, które prowadzą swój biznes również online, obserwuje znaczący wzrost zamówień? (i nie mamy tu na myśli wyłącznie sklepów sprzedających środki do dezynfekcji). Najprostszy przykład – drogerie internetowe i sklepy z kosmetykami. Skoro nie mogę pójść do sklepu i kupić tego, co mi potrzeba stacjonarnie – robię zakupy online, bo przecież potrzebuję danego kremu, czy mam w końcu czas, aby zrobić długo odkładaną kurację na skórę. Tak samo działają sklepy spożywcze i inne. Część z nich, która dotąd nie prowadziła sprzedaży online – teraz się na to decyduje (np. Ziaja, która właśnie poinformowała, że ze względu na sytuację uruchamiają sprzedaż Internetową). Podobnie hurtownie i firmy usługowe z rozmaitych branż- bo naprawdę prawie każdy biznes można przenieść do internetu.

Kwarantanna to nie jest to czego Twój bzines potrzebuje. Dlatego – będziesz biernie czekać na to, co przyniosą kolejne tygodnie (a może miesiące), czy wykorzystasz ten trudny czas efektywnie? Jeśli wybrałeś/aś drugą opcję – czytaj dalej.

Jak przenieść biznes do internetu i po co to robić?

Najbliższe tygodnie, a może nawet miesiące spędzimy w domach, większość czasu spędzając w internecie. To właśnie tam będziemy szukać różnych produktów i usług. Od Ciebie tylko zależy, czy Ty też tam będziesz.

Spójrz, w jak szybkim czasie wzrosła popularność zakupów przez internet. Ludzie wolą kupować online, bo czują się bezpiecznie i chwilowo nie mają innego wyjścia. Jest jednak mały detal – część z nich się do tego przyzwyczai…
Ale przejście do sfery online to również szansa dla wszelkich branż usługowych. Tłumaczenia, medycyna, branża szkoleniowa – to wszystko da się ogarnąć w sieci. Pomyśl, w jaki sposób możesz wykorzystać internet w swoim biznesie, by przetrwać ten trudny czas?

My podrzucamy kilka najprostszych sposobów na to, jak zacząć.

Social media

Social media to kanał, który pozwoli Ci w szybki i prosty sposób komunikować się z Twoimi klientami. Nawet jeśli z powodu pandemii masz przestój w sprzedaży swoich produktów czy usług, nie pozwól klientom o Tobie zapomnieć.
Pisz posty, wrzucaj filmiki, np. na temat Twoich produktów czy usług (porady jak przetrwać ten trudny okres też mile widziane), zadawaj pytania. To idealny moment na aktywizację fanów (mają teraz sporo czasu) i lepsze poznanie ich potrzeb. Zdobytą wiedzę wykorzystasz, gdy sytuacja wróci do normy.

Social media to również idealny kanał do tego, żeby informować klientów na bieżąco o tym, co dzieje się w Twojej firmie. Jeśli na przykład prowadzisz gabinet kosmetyczny, możesz dzielić się ze swoimi klientkami ciekawymi pomysłami na to, jak dbać o siebie w domowym zaciszu. Skoro przez najbliższy czas nie mogą skorzystać z Twojej wiedzy i fachowej pomocy, pomóż im przetrwać ten okres i dbać o siebie na własną rękę. Będziesz z nimi w stałym kontakcie i na pewno docenią Twoje zaangażowanie.

Blog i strona www

Strona www to podstawowe narzędzie, bez którego trudno mówić o funkcjonowaniu w przestrzeni online. To często pierwsze miejsce, w którym klient spotyka się z Twoją firmą. To idealny kanał, by opowiedzieć o sobie, o tym co wyróżnia Cię od konkurencji. Odpowiednio zaprojektowana, uzupełniona wartościową treścią witryna, będzie Twoją najlepszą wizytówką. A obecny czas, spędzony w domu, to dobry moment, żeby przyjrzeć się obecnej witrynie lub zaplanować nową.

Ważnym elementem wielu stron www jest blog. To świetne miejsce, w którym możesz dzielić się swoją wiedzą. Prowadzisz gabinet medycyny estetycznej – opisz dzięki jakim zabiegom Twoje pacjentki mogą pozbyć się niechcianych problemów jak cellulit czy rozstępy. Jesteś dietetykiem – publikuj porady na temat zdrowego odżywiania, podziel się ciekawym przepisem. Prowadzisz sklep internetowy – wykorzystaj blog jako rozszerzenie opisów produktów, które masz w swoim asortymencie.

Dzięki temu systematycznie budujesz wizerunek eksperta w swojej branży. Nawiązujesz głębokie relacje, zwiększasz ilość odwiedzin swojej strony i… budujesz pozycję swojej strony w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie (wszelkie działania, dzięki którym, po wpisaniu określonych fraz, Twoja strona będzie widoczna w wyszukiwarce Google) to proces długotrwały. W zależności od tego, jak duża konkurencja panuje w Twojej branży trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Właśnie teraz jest idealny czas, żeby zacząć pracować na dobrą i stabilną pozycją swojej strony w Google (szczególnie, że wiele firm ograniczyło środki na ten cel). A blog jest jednym z tych narzędzi, które może Ci w tym bardzo pomóc.

Social media, firmowy blog wymagają zaangażowania i czasu – ale z powodu kwarantanny masz go nieco więcej niż zwykle – więc – nie ma się nad czym zastanawiać!

Kampanie reklamowe

Jeśli zależy Ci na tym, żeby dotrzeć do swoich klientów jak najszybciej, właśnie teraz nie rezygnuj z płatnej reklamy. Może wydaje Ci się, że to nie jest najlepszy moment, przecież właśnie tracisz klientów, twoje przychody maleją, a rachunki nie. Reklama to ostatnia rzecz, na jaką chcesz wydawać pieniądze. Ale to właśnie reklama pozwoli Ci na szybkie dotarcie Twojej grupy docelowej. Ale trzeba robić to z głową!

Faktem jest, że stawki CPC w niektórych kanałach poszły w górę (w końcu systemy muszą jakoś wypełnić lukę po tych, którzy wstrzymali działania). Ale prowadząc kampanie w sposób ciągły i rozsądny, można oprzeć się kryzysowi i… zarobić. Z aszych najświeższych doświadczeń wynika, że płatna reklama, dopasowana do sytuacji i rzetelna, pozwala zwiększać zainteresowanie produktami i usługami, a docelowo maksymalizować sprzedaż. Tylko trzeba pochylić się nad danymi i przekazem, który kierujesz do odbiorców.

Dlatego, jeśli prowadzisz płatne kampanie w Google, na Facebooku lub w jakimkolwiek innym kanale, nie rezygnuj z nich na fali paniki. Popatrz na wyniki, na zasięgi, ROAS. Zastanów się jak możesz zmienić strategię reklamową, czy komunikaty, by utrzymać swój biznes w internecie. Dopiero wtedy podejmuj decyzje. Ale nie skreślaj marketingu na dzień dobry!

Pomyśl też o tym, że obecna sytuacja kiedyś się skończy. A wtedy przewagę uzyskają Ci, którzy maksymalnie wykorzystają ten czas na budowę przyszłej przewagi konkurencyjnej. Jak kiedyś powiedział ktoś mądrzejszy od nas: „kryzys jest najlepszym czasem na inwestycje”. Również w Twoją pozycję w internecie. Bo każdy kryzys ma swój kres…

Edukacja

Jeśli możemy dać Wam radę – wykorzystajcie ten czas maksymalnie produktywnie. Zróbcie te wszystkie rzeczy, na które dotychczas brakowało Wam czasu. Sprawdźcie dokładnie zapisy w umowach, które nawiązujecie ze swoimi klientami. Uporządkujcie papiery, maile.

Wykorzystajcie tan czas na zrobienie rzeczy, które pomogą Wam rozwinąć Wasz biznes. Niech to będzie przeczytanie biznesowej książki, którą ciągle odkładacie z braku czasu, a może udział w internetowym webinarze czy szkoleniu.
I zastanówcie się, w jaki sposób możecie wykorzystać internet do tego, by w tym trudnym okresie utrzymać się na powierzchni. A jeśli nie macie pomysłu, albo potrzebujecie pomocy – dzwońcie. Spotkać się nie spotkamy, ale chętnie pogadamy na live lub w innej, bezpiecznej formie i pomożemy dobrać najlepsze dla Ciebie narzędzia.

A póki co Wam wszystkim zdrowia!

0 comments