Jak analizować statystyki na Facebooku

statystyki na facebooku
3 października 2019
Jak analizować statystyki na Facebooku

Prowadzenie firmowego fan page’a to coś więcej niż zamieszczanie postów czy odpowiadanie na pytania i komentarze. Równie ważne jest systematyczne analizowanie tego co na fan page’u się dzieje. Możesz to robić korzystając z udostępnionych przez Facebooka statystyk.
Jak je analizować by wyciągnąć właściwe wnioski?

Gdzie szukać?

Sekcja Statystyki dostępna jest w górnej części strony, na poziomym pasku, tuż nad zdjęciem w tle Twojego fan page’a. Składa się z 15-stu (aż czy tylko?) zakładek, w których znajdziesz szczegółowe informacje na temat swojej strony i jej odbiorców. Zakładka statystyki jest dostępna dla osób, które mają przynajmniej dostęp analityka do fan page’a.
Zaczynamy!

PODSUMOWANIE

Nie, wcale nie zaczynamy od końca. To Facebook umieścił zakładkę z podsumowaniem na samym początku i zrobił to nie bez powodu. To właśnie tu znajdziesz najważniejsze informacje o Twojej stronie, które pokażą Ci ogólnie w jakiej „kondycji” jest Twój fan page. Warto wiedzieć, że dane możesz podglądać dla ustawień 7 dni wstecz (ta opcja ustawiona jest domyślnie), ale możesz też analizować je dla 28 dni bądź tylko dla poprzedniego dnia. Takie ustawienia pozwolą Ci szybko sprawdzić czy jest lepiej względem wcześniejszego okresu czy gorzej.
Wszystkie dane z tej sekcji możesz wyeksportować do pliku .csv lub .xls.

W podsumowaniu znajdziesz informacje dotyczące wszelkich działań podjętych przez odbiorców na stronie, informacje o zasięgach postów, relacji, odtworzeń filmów itp.

Statystyki podsumowanie

Na końcu znajdziesz sekcję Strony do obserwowania. Warto dodać tu fan page swojej konkurencji, co umożliwi ci szybki wgląd w ich ostatnie posty i reakcje jakie wygenerowały. Dzięki temu nie musisz ręcznie przeklikiwać się przez różne strony. Ale uważaj – obserwowanie konkurencji bywa uzależniające. Zdecydowanie lepiej skupić się na własnych działaniach.

OSOBY OBSERWUJĄCE

Czy wiesz, że nie każda osoba, która obserwuje Twoją stronę musi być jej fanem? To znaczy, że może ją obserwować, bez jej polubienia. Odwrotnie się nie da, bo stając się fanem fan page’a automatycznie zaczyna ją obserwować. Dlatego liczba fanów i liczba obserwujących mogą się różnić. Biorąc pod uwagę, że tylko obserwując stronę użytkownik otrzymuje powiadomienia dotyczące strony i jej aktywności można stwierdzić, że ważniejszą od ilości fanów jest właśnie liczba osób obserwujących.

Na co powinieneś zwrócić uwagę w sekcji Osoby obserwujące? Na łączną ich liczbę oraz obserwujących netto. Te dane pokażą Ci ile osób w danym czasie zaczęło obserwować Twoją stronę, a ile przestało. Warto porównać to z postami jakie pokazywały się w tym czasie na fan page’u, by zweryfikować które z nich spowodowały „odpływ” obserwujących, a które wręcz odwrotnie.

Warto zwrócić uwagę na źródło przypływu fanów – czy są to polubienia organiczne czy efekt działań reklamowych. Na tej podstawie możesz ocenić czy kampania ustawiona np. na pozyskiwanie fanów sprawdza się czy nie.

POLUBIENIA

Analogicznie jak w zakładce Osoby obserwujące wyglądają statystyki dotyczące polubień Twojej strony. Jesteśmy zdania, że to nie ilość fanów jest kluczowa, raczej ich zaangażowanie. Mimo to stały, organiczny przypływ fanów jest jak najbardziej na plus. Zwróć uwagę zwłaszcza na to skąd fani „przychodzą”. Jeśli masz dużo polubień z Aktualności (jak na zdj. poniżej) to znaczy, że osoby, które dotychczas tylko obserwowały Twój fan page, teraz zdecydowały się go polubić. I to dobra informacja, bo każdy z nich jest Twoim potencjalnym klientem.

Statystyki polubienia

ZASIĘG

W tej zakładce znajdziesz szczegółowe dane dotyczące liczby osób, do której docierają Twoje informacje, zarówno organicznie jak i ze wsparciem działań reklamowych.

Im więcej pozytywnych reakcji tym lepiej. Polubienia, komentarze i udostępnienia to najważniejsze wyznaczniki tego, że treść na Twoim fan page’u się podoba i angażuje odbiorców. Cofnięcia polubień, zgłoszenia jako spam, ukrywania treści, bądź negatywne reakcje na posty – to działania, które nie wpłyną dobrze na Twoje zasięgi. Dlatego jeśli widzisz odpływ fanów w określonym czasie sprawdź jakie treści pojawiały się wtedy na fan page’u i unikaj podobnych w przyszłości. Zastanów się dlaczego ta treść nie była dla nich interesująca? A może było jej zbyt wiele i odbiorca czuł się przytłoczony Twoją komunikacją?

WYŚWIETLENIA STRONY

Domyślnie podgląd ustawiony jest na Łączną liczbę wyświetleń. Warto jednak przełączyć się na widok Według sekcji. Pozwoli Ci to podejrzeć, które elementy (zdjęcia, dom, posty, opinie, społeczność) Twojego fan page’a cieszą się największym zainteresowaniem. Dom – czyli strona główna zapewne będzie miała najwięcej reakcji. Warto dążyć do tego, żeby najlepiej konwertującą sekcją były posty.

Analizując łączną liczbę wyświetleń strony warto sprawdzić ją pod kątem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Sprawdzisz w ten sposób czy osoby odwiedzające Twoją stronę to właśnie ta grupa do której chciałeś dotrzeć.

DZIAŁANIA NA STRONIE

W tej sekcji sprawdzisz, który przycisk działania na Twoim fan page’u wygenerował największą aktywność wśród twoich fanów. Przyciski mogą być różne i dane będą się wyświetlać, w zależności który z nich wybierzesz.
– liczba kliknięć przycisku jak dojechać – ustaw adres siedziby swojej firmy
– kliknięcia przekierowujące do witryny – umieść link do firmowej strony www
– liczba kliknięć numeru telefonu – podaj na swoim fan page’u numer kontaktowy
– ilość kliknięć przycisku działania – umieść na swoim fan pag’u przycisk z wezwaniem do działania np. (kup teraz, zarejestruj się, zadzwoń teraz, zarezerwuj termin itp.).
Do każdej z tych kategorii możesz wybrać podgląd według płci, wieku, kraju, typu urządzenia i miejscowości.

POSTY

To chyba najważniejsza zakładka – zaglądaj tu regularnie! Możesz tu sprawdzić jakie typy postów są najpopularniejsze (jakie mają zasięgi, ilość kliknięć czy interakcji) i porównać je z postami ze stron o podobnej tematyce. Jeśli wybrałeś swoich konkurentów, których chcesz obserwować zobaczysz ich posty z ostatnich dni, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Sprawdzisz też zasięg i wyświetlenia organiczne oraz płatne.
Szczegółowa analiza tej sekcji pozwoli Ci szybko wyłapać najlepsze i najsłabsze posty, co pozwoli ci unikać błędów w przyszłości i skupić się na tematach, które naprawdę interesują Twoją grupę docelową. Na tej podstawie możesz też dobrać pory publikacji postów do godzin aktywności Twoich fanów w sieci oraz formę postów – link, wideo czy zdjęcie.

Statystyki posty

WYDARZENIA

W tej sekcji sprawdzisz statystyki swoich opublikowanych wydarzeń – ich zasięg, liczbę odpowiedzi (osób, które były zainteresowane bądź wzięły udział). To ważna sekcja zwłaszcza dla firm, które organizują dużo różnych eventów i chcą wiedzieć jak działania w social media przekładają się na ich popularność.

FILMY

W tej sekcji sprawdzisz konsumpcję materiałów video, opublikowanych na fan page’u. Wykresy pokażą Ci ilość odtworzeń ze względu na to jak długo one trwały. Posty z materiałami video pochłaniają najwięcej czasu i pracy – dlatego warto weryfikować w jaki sposób odbiorcy na nie reagują i zastanowić się co można poprawić/zmienić, żeby było lepiej.

ZDARZENIA

Statystyki dotyczące relacji Twojej strony. Choć same relacje znikają po 24 h to dane ich dotyczące będą cały czas widoczne w tej sekcji. Fajne jest to, że widok możesz ustalić sam dodając do statystyk kolumny z danymi, które Cię interesują.

statystyki relacje
Skup się na analizie unikalnych otwarć relacji, odwiedzin na stronie, interakcji oraz wyjść.

OSOBY

Z tej sekcji dowiesz się kim są fani i osoby obserwujące Twoją stronę. To ważna zakładka, ponieważ pozwala Ci zweryfikować czy osoby, które Cię obserwują pokrywają się z osobami, do których chcesz dotrzeć.
Sprawdzisz tu podział fanów według płci, wieku, kraju, miasta czy języka jakim się posługują.

SKLEP

Ta zakładka będzie widoczna jeśli na Twoim fan page’u masz uruchomiony sklep. Znajdziesz tu listę wszystkich produktów i przypisane im dane dotyczące ilości wyświetleń i kliknięć.

Facebookowe statystyki to darmowe narzędzie, które dostarcza ci całej masy przydatnych informacji na temat twojego fan page’a. Jeśli chcesz by Twoja komunikacja była skuteczna korzystaj z nich regularnie. I pamiętaj, że social media to ciągłe testowanie, sprawdzanie i analizowanie.

Powodzenia!

0 comments