Social media w 2020 roku – co nas czeka?

social media
17 września 2019
Social media w 2020 roku – co nas czeka?

Co prawda do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, ale może to dobry moment, żeby zastanowić się jaki będzie nadchodzący rok w social media. Bez względu na to jaki biznes prowadzisz i czym się zajmujesz nie możesz ignorować potencjału jaki mają social media. Ponieważ są one ważną częścią naszego życia warto sprawdzić w jaki sposób będzie się ono nadal zmieniać.

Trend numer 1 – stories

Stories to funkcja pozwalająca na publikację zdjęć bądź krótkich filmików (do 15 sekund), które widoczne są na Twoim koncie przez 24 godziny. Możesz je udostępniać tylko wybranym osobom i archiwizować. Możesz publikować materiały zrobione wcześniej i zapisane na telefonie (nie tylko te zrobione przez Instagram).
Już teraz korzysta z nich 98% największych marek, które mają konto na Instagramie. Prawie 1/4 z nich publikuje Stories codziennie, 1/3 robi to dwa razy w tygodniu.
Siłą Stories są niewątpliwie nowości, dzięki którym możesz tworzyć jeszcze ciekawsze i bardziej angażujące przekazy. Można się spodziewać, że 2020 rok przyniesie kolejne ciekawe możliwości, dzięki którym Stories staną się jeszcze ciekawszym narzędziem komunikacji.

Trend numer 2 – autentyczność

Dopieszczone, wręcz idealne zdjęcia, przekaz dopracowany w każdym calu – tak większość osób widzi swoją obecność na Instagramie. Coraz częściej widać jednak, że odbiorcy są trochę znudzeni instagramową idealną rzeczywistością i chcą czegoś bardziej autentycznego. Dlatego równie chętnie będą oglądać materiały przed, po, zza kulis. Tzw. backstage może być dla nich dużo bardziej interesujący, nawet jeśli sam przekaz nie będzie idealny.

Trend numer 3 – video

Co może być ciekawsze od zdjęcia produktu? Film z jego rozpakowywaniem. Co pokazać zamiast zdjęcia kolacji? Film szefa kuchni, który ją przygotowuje. Po prostu odbiorcy szybko się nudzą i chcą bardziej angażujących przekazów. Dlatego video nadal będzie lepszym wyborem niż zdjęcie statyczne.
Filmy to wszechstronny i angażujący format treści, który nie tylko daje nam prawdziwy obraz tego, co się dzieje. Można je też łatwo udostępniać na wielu platformach. Konsumenci lubią je, ponieważ są „lekkostrawne”, zabawne i wciągające.

Aż 56% internautów korzysta z Facebooka, Instagrama, Snapchata i Twittera właśnie do oglądania filmów. Pamiętaj tylko, że prawie 85% odbiorców ogląda je bez głosu. Dlatego nie zapomnij o napisach.

Trend numer 4 – zaangażowanie

Nie liczba obserwujących czy lajków, bo te łatwo można podrobić kupując fałszywe konta czy polubienia. Na znaczeniu mocno będzie zyskiwać zaanagażowanie. Autentyczne komentarze, udostępnienia. Już teraz widać, że wpisy z większą ilością komentarzy osiągają lepsze wyniki niż wpisy z dużą ilością lajków, ale bez komentarzy.
O tym jak tworzyć angażujące posty przeczytasz tutaj.

Trend numer 5 – TIK TOK

Dawne Musica.ly to platforma muzyczna wykupiona przez azjatycką sieć Tik Tok. Obecnie ma więcej użytkowników niż Twitter. W ubiegłym roku to była jedna z najczęściej pobieranych aplikacji. Ze względu na powiększającą się społeczność marki będą starały się wykorzystać ją do promocji własnych produktów czy usług – zwłaszcza przeznaczonych dla młodzieży, bo to właśnie młodzi ludzie są głównymi użytkownikami platformy. Jej możliwości już wykorzystują producenci ubrań, napojów czy jedzenia.

Trend numer 6 – automatyzacja i zaawansowanie chatbotów

Już teraz te sprytne narzędzia pozwalają znacząco usprawnić komunikację z odbiorcami. Dla klientów szybka odpowiedź ze strony marki jest ważna. Chat bot może poinformować, że wiadomość dotrała i że wkrótce użytkownik otrzyma szczegółową odpowiedź. Chat bot może też sam udzielić odpowiedzi na proste pytanie. A gdyby powstał chatbot, który nie tylko odpowiada na proste pytania, ale niemal zastępując człowieka prowadzi zaawansowaną komunikację i finalizuje transakcję? Biorąc pod uwagę jak szybko postępują technologiczne zmiany nie wydaje się to aż tak odległą przyszłością.

Ciekawe jak świat zmieni się w ciągu kolejnego roku i jaki wpływ na to będą miały social media. Jedno jest pewne – nadal będą one głównym kanałem międzyludzkiej komunikacji.

0 comments