Jak pisać dobre teksty SEO?

seo
9 września 2019
Jak pisać dobre teksty SEO?

Czy dobry tekst może być narzędziem pozyskiwania klientów? Może i jest! W taki sposób nawiązaliśmy współpracę z jednym z naszych klientów.
Gdy na blogu pojawił się artykuł Funkcja sklepu na Instagramie  zaczęliśmy odbierać telefony od osób, które taką opcję chciały wprowadzić na swoim koncie. Szukały informacji w Google jak to zrobić i trafiały na nasz poradnik. Jedna z firm zdecydowała się nawiązać z nami współpracę, która trwa do dziś.
To pokazuje, że dobry artykuł może być i jest skutecznym narzędziem pozyskiwania klientów. Dziś podpowiadamy jak taki artykuł napisać.


Pisz dla ludzi potem dla wyszukiwarki

Przygotowując artykuł na bloga czy stronę www pisz przede wszystkim dla osób, które będą go czytać. Dbaj o to, żeby był ciekawy, by zawierał konkretne porady, pomysły czy rozwiązanie jakiegoś problemu. Ważne by był poprawny gramatycznie i językowo.
Dopiero na drugim miejscu są roboty wyszukiwarki. To dzięki nim Twój artykuł ma szansę znaleźć się wysoko w wynikach Google. Tu ważne jest kilka czynników na które musisz zwrócić uwagę.

Słowa kluczowe a SEO

Gdy wiesz o czym chcesz pisać sprawdź jakie słowa kluczowe wiążą się tematycznie z Twoim wpisem. Skorzystaj z Plannera Słów Kluczowych Google lub narzędzia Google Trends. Algorytm wyszukiwarki dobrze ocenia również odmiany danego słowa i synonimy. Uważaj jednak by ilość słów kluczowych nie zdominowała Twojego tekstu. Zbyt duża ilość słów kluczowych nie jest dobrze oceniana ani przez roboty Google ani tym bardziej przez użytkowników.

Długie, czy krótkie frazy?

W branżach mocno konkurencyjnych może być Ci trudno się przebić ze swoimi treściami, zwłaszcza jeśli Twoja konkurencja regularnie publikuje treści z wykorzystaniem topowych fraz. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie szukanie fraz długich, wielowyrazowych, na które nie pozycjonują się duże marki, a które coraz częściej wpisują w Google użytkownicy. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi skorzystaj z dwóch wspomnianych wcześniej narzędzi.

Jako przykład podam Ci wspominany wyżej artykuł z naszego bloga, który wciąż wyświetla się na drugiej pozycji na wpisaniu frazy: Jak uruchomić sklep na Instagramie.

Struktura tekstu ma znaczenie

Gdy wiesz już jakie słowa kluczowe są dla Ciebie ważne wkomponuj je w tekst. Tytuł i nagłówki to dobre miejsce na ich wykorzystanie. To właśnie na nie zwracają uwagę roboty wyszukiwarki i na podstawie ich zawartości indeksują stronę. Podobnie pogrubienia czy przekreślenia, dlatego warto stosować je w tekście. Ale tak jak w przypadku fraz kluczowych tak i tu zachowaj umiar.

Przejrzysty tekst podzielony na akapity, zawierający nagłówki i śródtytuły, w którym najważniejsze rzeczy są pogrubione docenią również użytkownicy, który coraz częściej jedynie pobieżnie skanują zawartość strony, szukając niezbędnych informacji. Gdy przyciągnie ich chwytliwy nagłówek i wyraźne słowa kluczowe, które są odpowiedzią na to czego szuka jest szansa, że zostanie na stronie dłużej.

Linkuj do swoich treści

Linkowanie wewnętrzne to nic innego jak linki, które prowadzą do innego miejsca w Twoim serwisie. Może to być inny artykuł – powiązany tematycznie, lub dowolna sekcja na Twojej witrynie.
Dzięki temu dajesz użytkownikom logiczną nawigację w obrębie swojej witryny, odsyłając do informacji, które mogą być dla niego przydatne. Użytkownik jest zachęcony do klikania między stronami, co zwiększa czas spędzony w witrynie i zmniejsza współczynnik odrzuceń. Wewnętrzne linkowanie umożliwia też robotom Google dotarcie do wszystkich podstron serwisu ich indeksowanie.

Podpisuj obrazki

Obrazki to kolejny element, który odpowiednio zoptymalizowany pomoże wzbić się stronie na szczyty Google. Mimo to wiele osób wciąż o nich zapomina. Niestety roboty wyszukiwarek nie umieją „czytać” tego co znajduje się załączonych do tekstu grafikach. Dlatego w sekcji Alt czy tekst alternatywny warto krótko opisać to co znajduje się na zdjęciach, można oczywiście użyć tu także słów kluczowych. Takie opisy nie tylko ułatwią robotą wyszukiwarki indeksację, ale także sprawiają, że obrazki będą łatwiejsze do znalezienia w zasobach graficznych Google, a także pomagają osobom niepełnosprawnym.

Czuwaj!

Ostatnia rada jaką mogę Ci dać to bądź na bieżąco. Algorytmy Google zmieniają się bardzo często, po to by jak najlepiej poznać użytkowników i móc odpowiadać na ich zapytania. Dlatego śledź na bieżąco to, co dzieje się na blogu Google, na facebookowych grupach poświęconych SEO lub po prostu obserwuj naszego bloga.
Życzę Ci samych wysokich pozycji w Google.

Czołem!

0 comments