Jak prowadzić fan page gabinetu medycyny estetycznej?

Jak prowadzić fan page gabinetu medycyny estetycznej
11 czerwca 2019
Jak prowadzić fan page gabinetu medycyny estetycznej?

Podobno jak Cię nie ma na Facebooku to tak jakby Cię wcale nie było. Może jest w tym trochę przesady, ale jednak trzeba przyznać, że media społecznościowe dają ogromne możliwości promowania swojego biznesu. Trochę głupio byłoby z nich nie skorzystać.

Jeśli prowadzisz gabinet medycyny estetycznej i chcesz wejść w social media – dobrze trafiłeś/aś. Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, pomysłów na posty i rad, które mogą Ci się przydać.

Ustal cel

Zastanów się co chcesz osiągnąć dzięki swojej obecności w social media. Zależy Ci na budowaniu wizerunku eksperta, chcesz wypromować swoje usługi wśród lokalnej społeczności, a może traktujesz media społecznościowe jako narzędzie komunikacji z klientkami? Prawdopodobnie wszystko po trochu. Zastanów się co jest dla ciebie najważniejsze i na tym aspekcie skup swoją komunikację.

Ustal grupę odbiorców

Co przeważa w Twojej ofercie i co chcesz najbardziej promować –  typowe zabiegi medycyny estetycznej – ekskluzywne i drogie czy zabiegi pielęgnacyjne.  Szeroka oferta sprawia, że Twoja grupa docelowa jest zróżnicowana. Mogą to być zarówno zmagające się z trądzikiem nastolatki, jak i dojrzałe kobiety, które szukają skutecznej terapii przeciwzmarszczkowej. Nie zapominaj o panach – mężczyźni coraz częściej zaglądają do gabinetów medycyny estetycznej – warto więc uwzględnić również ich w swojej komunikacji.

Pisz ciekawe posty

Pokaż swój zespół – medycyna estetyczna i kosmetologia to dziedziny, które wymagają dużego zaufania. Dlatego im lepiej dasz się poznać swoim pacjentom tym lepiej. Przedstaw członków zespołu, napisz kto czym się zajmuje w Twoim gabinecie, jakie ma doświadczenie. Gdy klienci cię poznają i zaufają Ci jest duża szansa, że będą do ciebie wracać. A o to przecież chodzi. Pokazuj siebie i swój zespół w trakcie pracy – szkolenia, targi i inne ciekawe wydarzenia w jakich bierzecie udział, ale również codzienną pracę, przygotowania do zabiegu, firmowe wyjścia, Wigilie itp.

Pokazuj  nowe osoby, które dołączyły do twojego teamu, możesz też wykorzystać social media jako narzędzie rekrutacji, gdy poszukujesz nowego pracownika.

Pokaż sprzęt na którym pracujesz – to bardzo ważne dla twoich pacjentów, dlatego dziel się z nimi informacjami o sprzęcie, zwłaszcza jeśli jest dobrej jakości, i jeśli dzięki temu możesz zaoferować pacjentom większy komfort podczas zabiegu.

Opowiadaj o zabiegach – pokaż jakie zabiegi oferujesz, opisuj je po kolei, wskazując dla kogo są odpowiednie, jakie efekty można dzięki nim uzyskać, jak często wykonywać oraz jakie są przeciwwskazania. Nie pomijaj tego aspektu – pokaż, że zależy ci na zdrowiu i bezpieczeństwie Twoich pacjentów.

Rób cykle – raz lub dwa razy w roku możesz zrobić cykl zabiegów, które cieszą się największym zainteresowaniem Twoich pacjentek, w ten sposób zwrócisz uwagę innych osób na te właśnie zabiegi. Wykorzystuj sezonowość, promuj tzw. zabiegi lunchowe i te, które można wykonywać w danym okresie. Co jeszcze? Np. raz w tygodniu rób post z cyklu: Porady eksperta lub Mity na temat konkretnego zabiegu itp.

Pokaż preparaty na jakich pracujesz – profesjonalne dermokosmetyki są równie ważne jak doświadczenie lekarza i sprzęt na którym pracuje. Dlatego warto je pokazywać. Jeśli masz taką możliwość możesz też umożliwić zakup tych produktów u siebie w gabinecie lub uruchomić sklep internetowy (jeśli chcesz dotrzeć do szerszej grupy klientów). Dzięki temu Twoje pacjentki będą mogły właściwie dbać o swoją skórę również w domu.

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich fanów?

Bądź ekspertem – dziel się darmowymi poradami z zakresu pielęgnacji skóry, które każda z pacjentek może wykonać w swoim domu. Krótsze porady możesz zamieszczać w formie postów bądź filmów video na swoim fan page’u. Dłuższe ciekawostki publikuj na blogu na swojej stronie.

Nie skupiaj się tylko na zabiegach, ale pisz też o innych tematach związanych ze zdrowiem i urodą jak chociażby właściwa pielęgnacja w domu, odpowiednia dieta czy regularne picie wody.

Pokazuj konkretne problemy i metody ich rozwiązania. Wiele osób szuka w internecie porad gdy ma np. problemy z trądzikiem czy nadpotliwością. Pokaż jak medycyna estetyczna czy kosmetologia może pomóc w ich rozwiązaniu. Dzięki temu nie tylko edukujesz, ale również zachęcasz do odwiedzenia Twojego gabinetu.

Dziel się ciekawostkami z branży i newsami ze świata medycyny estetycznej i kosmetologii. To na pewno zainteresuje Twoje pacjentki.

Wykorzystuj w komunikacji rekomendacje zadowolonych pacjentów. To najlepsze źródło potwierdzające Twój profesjonalizm. Super jeśli Twoje pacjentki same dodają zdjęcia czy filmy, bądź oznaczają się w Twoim gabinecie. Jeśli macie dobre relacje możesz poprosić je o takie właśnie rekomendacje. Jeśli z Twoich usług korzysta ktoś znany – jego opinia też będzie super ważna.

Twórz angażujące posty– zadawaj pytania np. jak pielęgnujesz swoją skórę w domu, poproś o opinię na temat Twoich usług, nowości która chcesz wprowadzić czy nawet grafiki do swojego fan page’a. Organizuj konkursy, w których nagrodami będą zniżki na zabiegi bądź kosmetyki.

Fajnym sposobem na bezpośrednie zaangażowanie pacjentek jest organizowanie tzw. dni otwartych. To dobra okazja by wypromować nowy zabieg, ale także by lepiej poznać twoje potencjalne klientki.

Stosuj różnorodne formy

Nagrywaj filmy  –  możesz pokazać w nich sprzęt i swój gabinet, możesz opowiedzieć o danym zabiegu prostym, zrozumiałym językiem, możesz pokazać jak wygląda konkretny zabieg, oraz odpowiadać na pytania zadawane przez klientki.

Zadbaj o atrakcyjne zdjęcia – komunikacja oparta na zdjęciach z banków zdjęć już dawno odeszła do lamusa. Jeśli chcesz się wyróżnić musisz postawić na autentyczność i oryginalność. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie współpraca z fotografem, który wykona fajne ujęcia twojego gabinetu, pracowników, sprzętów i tego co dzieje się w twoim salonie. Możesz też oczywiście korzystać z tzw. zdjęć z ręki, czyli wykonywanych ad hoc telefonem komórkowym.

Korzystaj z różnych formatów zdjęć: pionowe, kliknij i zobacz więcej, karuzele czy galerie.

Zadbaj też o atrakcyjny avatar i cover photo – ważne by były zbieżne z tym, co klient znajdzie na Twojej stronie. Możesz zmieniać je cyklicznie, kilka razy w roku i wrzucać tam info o aktualnych promocjach.

Choć gabinet medycyny estetycznej to poważny biznes Twoja komunikacja w social media nie musi być napompowana i sztywna. Oczywiście musisz dopasować ją do swojej grupy docelowej – ale na pewno odrobina humoru od czasu do czasu nie zaszkodzi.

Pamiętaj by pisać prostym i zrozumiałym językiem. To co dla ciebie może wydawać jasne dla Twoich pacjentek może być kompletnie niezrozumiałe (zawiłe opisy zabiegów, fachowe medyczne nazewnictwo itp.). Dlatego pisz prosto, a wszelkie wątpliwości od razu wyjaśniaj.

Wspomagaj się płatną reklamą

Choćby Twoja komunikacja była najlepsza i najciekawsza – same posty nie wystarczą. Płatna reklama to konieczność jeśli zależy Ci na budowaniu szerszego zasięgu. Musisz jednak wiedzieć, że Facebook nakłada w tej dziedzinie szereg ograniczeń. Branża beauty rządzi się swoimi prawami i niestety nie masz na to wpływu. Jedyne co możesz zrobić to dostosować się do zasad jakie nakłada Facebook (więcej w kolejnym wpisie).

0 comments