Ile kosztuje prowadzenie fan page’a na Facebooku?

Ile kosztuje prowadzenie fan page’a na Facebooku
4 kwietnia 2019
Ile kosztuje prowadzenie fan page’a na Facebooku?

Ile kosztuje prowadzenie firmowego konta na Facebooku? To zależy…wiem, nie takiej odpowiedzi się spodziewałeś/aś, ale naprawdę nie da się odpowiedzieć inaczej. Bo to naprawdę zależy…Od czego? Od bardzo wielu czynników. Jakich? Czytaj dalej.

Ilość postów

Jak często publikować na Facebooku? Kolejne pytanie z odpowiedzią: To zależy. Fan page serwisów informacyjnych, mediów – to nawet kilkanaście postów dziennie – i to jest jak najbardziej ok. Natomiast w przypadku niewielkiego lokalnego biznesu już nie. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie ile, bo zależy to od specyfiki Twojej branży i to zawsze trzeba ustalić indywidualnie. A ilość postów wpływa rzecz jasna na cenę.

Ilość fanów

Nie będzie tajemnicą, że trochę inaczej pracuje się na fan page’u który ma 50000 fanów, a inaczej na takim gdzie fanów jest 500. Ilość pracy jaką trzeba włożyć w obsługę tych dwóch profili jest duża, więc i cena nie może być taka sama. To samo dotyczy firmy, której fan page trzeba założyć od zera. Przygotowanie grafik, opisów, uzupełnienie profilu informacjami – te prace również trzeba odpowiednio wycenić. Jeśli liczysz, że napiszę tu ile kosztuje obsługa fan page’a powyżej 1000 i takiego powyżej 5000 fanów to Cię rozczarują. Bo przecież ilość fanów to wciąż tylko jeden z czynników wpływających na cenę.

Zakres współpracy

To co musimy określić na samym początku  – czyli jak dokładnie ma wyglądać współpraca. Czy zadaniem agencji jest przygotowanie postów, ich publikacja i moderowanie komunikacji, czy może jeszcze rzeczy dodatkowe? Na przykład co w sytuacji gdy trzeba zrobić relację foto bądź video z eventu, wydarzenia? Czy materiały dostarczy Twoja firma? Jeśli nie musi je przygotować agencja, co oznacza, że ktoś pracowników na tym wydarzeniu musi się pojawić. To samo dotyczy grafik – ustal czy komunikacja opierać się będzie na zdjęciach, które będziesz przekazywać agencji, czy chcesz, żeby to firma zewnętrza zajęła się ich wykonaniem. Inna opcja – korzystamy z gotowych zdjęć z banków, co też trzeba wziąc pod uwagę przy wycenie.

Obsługa fan page

Wrzucanie postów to tylko niewielka część pracy. Obsługa profilu to również odpowiadanie na komentarze, pytania, wiadomości prywatne i stałe monitorowanie tego co się dzieje na stronie i to poza standardowymi godzinami 8:00-17:00. Nie na wszystkie wiadomości agencja jest w stanie odpowiedzieć. Dlatego na początku współpracy ustal co będzie lepszym rozwiązaniem – czy każdorazowe konsultowanie odpowiedzi z kimś z firmy i publikacja przez agencję, czy może lepiej gdy wydzielisz jedną osobę do odpowiadania na trudniejsze wiadomości prywatne i komentarze.

Czy wiesz, że…

Niektóre fan page mają zupełnie osobny zespół odpowiedzialny za odpowiadanie na komentarze? Podczas gdy na innym pojawia się zaledwie kilka-kilkanaście komentarzy tygodniowo. To pokazuje, że fan page fan pagowi nierówny.

Dlatego na pytanie Ile kosztuje obsługa fan page’a na Facebooku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że praca przy średniej wielkości fan page’u wymaga zaangażowania co najmniej dwóch osób – copywritera i grafika, a często również fotografa, osoby z umiejętnościami nagrywania i montażu materiałów video to nie da się tego zrobić za 500 zł, za 1000 zł też nie. A przynajmniej nie da się tego zrobić dobrze.

Robiąc mały research przy pisaniu artykułu trafiłam na taką ofertę agencji,  która oferuje prowadzenie fan page już od 159 zł / za miesiąc!

Jak? Nie wiem i nie chcę wiedzieć. Ale wiem, jak my pracujemy. Może zabrzmi to jak utarty frazes, ale do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, bo inaczej się po prostu nie da. Możesz być pewien, że wysłuchamy Cię i zaproponujemy rozwiązania i narzędzia, które będą najlepsze dla Twojego biznesu.

Napisz: hello@vegeshark.com, albo zadzwoń: 661-145-679

0 comments