Jak wybrać dobrą agencję marketingową?

29 marca 2019
Jak wybrać dobrą agencję marketingową?

Znalezienie dobrej agencji marketingowej to niemałe wyzwanie. Zwłaszcza dla młodej firmy, która nie ma jeszcze doświadczenia w  kontaktach z  zewnętrzną firmą. Jak i  gdzie szukać? O  co pytać? Na co zwrócić uwagę?

Krok I – skorzystaj z  rekomendacji

To zdecydowanie najlepsza strategia. Skąd o  tym wiemy? Tak trafia do nas spora część naszych klientów. Pytamy – a  skąd się o  nas dowiedzieliście? A  z  polecenia. No i  jest uśmiech, bo wiadomo, że jak klient polecił, to znaczy, że był zadowolony, a  jak był zadowolony to znaczy, że było dobrze zrobione. Dlaczego warto korzystać z  rekomendacji? Pozwoli Ci to oszczędzić sporo czasu, a  tego jak wiadomo przedsiębiorcy nigdy nie mają zbyt wiele.

Jeśli nie masz nikogo z  polecenia to musisz odpalić Google i  poszukać samodzielnie. Hasło? Agencja marketingowa – pytanie szukać lokalnie czy globalnie? To już zależy od Ciebie i  od tego jak widzisz Waszą współpracę. Większość rzeczy można świetnie ogarnąć na odległość (wiemy z doświadczenia). Jeśli na przykład szukasz firmy, która również będzie Ci robić zdjęcia do social mediów i  takiej, z którą będziesz się spotykać co tydzień – szukaj na swoim podwórku – wpisując na przykład agencja marketingowa Lublin.

Krok II – weryfikuj

Wybrałeś firmę – pora ją sprawdzić. Jak? Poszukaj o  niej informacji w  Google i  na forach branżowych. Sprawdź jej kanały social media. W  zakładce Rekomendacje na Facebooku znajdziesz opinie klientów, które być może pomogą Ci podjąć decyzję.

Wizytówką firmy jest jej portfolio. Sprawdź jakie projekty firma realizowała i  z  kim pracowała. Możesz też skontaktować się z  kilkoma zleceniodawcami i  poprosić o  opinię na temat współpracy. Pamiętaj, że liczy się JAKOŚĆ współpracy, a  nie MARKA zleceniodawcy. Duży klient w portfolio nie świadczy o  tym, że agencja jest super, hiper, naj i w ogóle…:-)

KROK III – nie bój się pytać

Jeśli będziesz współpracował z  agencją po raz pierwszy dobrze się przygotuj. Przed spotkaniem/rozmową spisz dokładnie o  co chcesz zapytać. A  pytać możesz o  wszystko. Na przykład:
– jak w  praktyce wygląda współpraca i  kontakt – ważne zwłaszcza gdy współpracujesz z  firmą na odległość
– jak konsultowane są działania podejmowane podczas współpracy,
– kto z  Twojej strony i  kto ze strony agencji będzie odpowiedzialny ze współpracę
– kto podejmuje ostateczną decyzję
– jakich informacji potrzebuje agencja marketingowa, żeby rozpocząć prace

Podczas rozmów zwróć uwagę na to czy agencja Cię słucha i  czy jest ciekawa tego co masz do powiedzenia. Czy potrafi ocenić Twoje pomysły i  oczekiwania i  dostosować do nich propozycje współpracy, czy po prostu rzuca kolejne propozycje, które nijak się mają do Twojego biznesu. Dobra agencja marketingowa będzie umiała powiedzieć NIE i  zaproponować inne rozwiązania, które będą bardziej korzystne dla Ciebie.

KROK IV – Zorientuj się w  cenie

„Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie” – takie sformuowanie znajdziesz na stronie niemal każdej agencji. Co ono oznacza w praktyce? Dokładnie to, że koszty zleceń są wyceniane pod klienta. Inaczej pracuje się na fan page’u, który ma 5000 fanów i  wymaga uwagi 24h/dobę, inaczej gdy dopiero rozkręcamy fan page niewielkiego, lokalnego biznesu. Zakres prac inny – więc i  cena inna. Sprawdź jak wyglądają ceny podobnych zleceń u  konkurencji byś w  razie czego był przygotowany do negocjacji 🙂
I  pamiętaj – niższa cena nie powinna być głównym kryterium decydującym o  wyborze agencji.

KROK V – czytaj umowy

Nikt nie lubi czytania umów, zwłaszcza gdy swoją objętością przypominają Mickiewiczowskie epopeje. Warto jednak to zrobić, by uniknąć nieporozumień. Zwróć uwagę zwłaszcza na takie punkty jak zakres i  czas współpracy, okres wypowiedzenia itp

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w znalezieniu dobrej agencji marketingowej. Jeśli nie – odezwij się i sprawdź czy my również „do każdego klienta podchodzimy indywidualnie” :-).

 

0 comments