Jak kobiety i mężczyźni korzystają z internetu

11 marca 2019
Jak kobiety i mężczyźni korzystają z internetu

W piątek obchodziliśmy Dzień Kobiet. Wczoraj, nieco mniej popularny ale wciąż obecny w kalendarzu – Dzień Mężczyzn. Z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć temu w jaki sposób kobiety i mężczyźni korzystają z internetu. Które serwisy cieszą się większą popularnością u każdej z płci, kto jest bardziej, a kto mniej aktywny w mobilu.
Jesteś ciekawy/a? Czytaj dalej.

TOP 20 serwisów internetowych

Jeśli chodzi o zestawienie najpopularniejszych serwisów to większych różnic właściwie nie widać. Zarówno kobiety jak i mężczyźni korzystają właściwie z tych samych stron, serwisów aukcyjnych, ogłoszeniowych czy platform społecznościowych.

Ciekawe natomiast jest to w jaki sposób z  nich korzystają. Okazuje się, że kobiety są o wiele bardziej aktywne w mobil’u. Dotyczy to przeglądania portali aukcyjnych i serwisów ogłoszeniowych.
Allegro – aż 71% użytkowniczek korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania serwisu, podczas gdy mężczyzn aż 10% mniej. Podobnie jest na OLX – z mobilnej wersji korzysta tylko 63% panów i aż 72% pań.

Plaformy społecznościowe

Okazuje się, że Facebooku mamy znacznie więcej kobiet niż mężczyzn – dokładnie o 927 571 więcej. Nie tylko jest ich więcej, ale znów są bardziej aktywne w mobilu. Na telefonie z Facebooka korzysta 66% użytkowniczek – dla porównania – mężczyzn 60%.

Zupełnie odwrotnie jest na Twitterze. Tu jest zdecydowanie więcej mężczyzn, którzy częściej niż kobiety korzystają z jego mobilnej wersji (66% vs 60%).

Wiek

Analizując wiek użytkowników poszczególnych serwisów widać, że to kobiety zdecydowanie częściej korzystają z urządzeń mobilnych (poza paniami z grup 25-35 i 55+). Różnice najbardziej są widoczne w najmłodszych grupach wiekowych – 7-14 i 15-24. W grupie 7-14 jest to 70% do 55%, a w grupie 15-24 91% do 87%.
Wśród nastolatków wyraźnie widać tendencję, że chłopcy wolą komputery, a dziewczynki smartfony.

kobiety

Miejsce zamieszkania

Analizując demografię pod kątem miejsca zamieszkania również widać znaczną różnicę w korzystaniu z urządzeń mobilnych. Kobiety są zdecydowanie bardziej mobilne, zwłaszcza te mieszkające w małych miastach. Im mniejsza miejscowość, tym większa przewaga kobiet na mobil’u. W przypadku wsi jest to 84% użytkowniczek mobilnych vs 81% użytkowników mobilnych, a w przypadku miast do 20 tys. mieszkańców 85% użytkowniczek vs. 80% użytkowników.

Dane pochodzą z badania Gemius/PBI za styczeń 2019 rok

0 comments