Czarodziej czy kochanek…kim jesteś dla swoich klientów

archetyp marki
18 stycznia 2019
Czarodziej czy kochanek…kim jesteś dla swoich klientów

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Zaledwie kilka sekund wystarczy, by ktoś ocenił czy wzbudzasz w nim pozytywne czy negatywne odczucia. Czy masz to coś, co wyróżnia cię spośród innych, czy giniesz w tłumie. Dlaczego jednych oceniamy na plus, a pozostałych już na samym początku spisujemy na straty? Chodzi o spójność. O to czy całość gra ze sobą czy nie. W taki sposób oceniamy ludzi. Ale nie tylko. W podobny sposób klienci ocenią Twoją markę. Co powinieneś zrobić żeby to pierwsze wrażenie było na plus i klient pomyślał – „Wow, chcę więcej”? Musisz być spójny w każdym calu i … musisz określić archetyp swojej marki. Jak? Czytaj dalej, a przekonasz się, że to nic trudnego.

Archetyp marki – co to takiego?

Pojęcie archetypu spopularyzował Carl Gustaw Jung. Zauważył on, że niezależnie od indywidualnych doświadczeń w ludzkiej świadomości pojawiają się takie same obrazy bądź symbole, które są uniwersalne dla całej ludzkości. To pewne wzorce, które wpływają na nasze zachowanie i niejako automatycznie, poza naszą świadomością, umożliwiając szybką reakcję na pewne typowe zdarzenia. Już wówczas, a była to połowa XX wieku rozróżnił 12 różnych osobowości. Ale jak to się ma do prowadzenia firmy?

Archetyp marki jako element strategii marketingowej

Dopiero w XXI wieku pojęcie archetypu trafiło do marketingu. Stało się to za sprawą książki Margaret Mark i Carol S. Pearson – „The Hero and the Outlaw”. Autorski wskazały, że zachodzi ścisły związek pomiędzy nieświadomymi, intuicyjnymi dążeniami konsumentów, a określonymi komunikatami firmy.

Obecnie archetypy to jedno z podstawowych narzędzi do tworzenia i zarządzania markami oraz budowania ich długofalowej komunikacji.

archetyp marki

 

Niewinny – są to marki skupione wokół dobra, zaufania i czystego działania. Tworzą wizerunek idealnej firmy, którą cechuje uczciwość, otwartość, dobroć i serdeczność. Ich klienci cenią nienatarczywe reklamy i proste komunikaty.
DOVE, MC DONALD’S, SHISEIDO, COCA COLA

Mędrzec – to marki obiektywne. Ich misją jest odkrywanie prawdy i przekazywanie wiedzy za pomocą konkretnych faktów (raportów, analiz i zestawień). Często używają trudnego, naukowego słownictwa. Ich klienci stale poszukują nowych informacji. Wybierają reklamy, które zachęcają do myślenia w nowy sposób.
L’ORÉAL, VICHY, CNN, HARVARD, GOOGLE

Kochanek – namiętne, seksowne i odważne marki. Ponad wszystko cenią sobie luksus, piękno, doznania i przyjemność. Bardzo ważna jest dla nich miłość. Klienci zwracają uwagę na estetyczny wygląd usług i towarów.
KINDER BUENO, MAGNUM, ALFA ROMEO, VICTORIA SECRET, CHANEL

Czarodziej – to marki, które swoimi czynami potrafią przenieść odbiorcę w świat magii. Wzbudzają ciekawość i fascynację. Dostarczają niesamowitych doświadczeń, które są w stanie motywować, a nawet pomóc w przemianie odbiorcy. Ci chcą mieć poczucie, że dzięki ich produktom mogą mieć wpływ na innych.
WALT DISNEY, AXE, RED BULL, INTEL

Buntownik – to marki, które w swoich działaniach atakują i prowokują po to, by uzyskać niezależność, swobodę i wolność. Chcą się wyróżniać, są odważne. Klienci cenią niekonwencjonalne i nowatorskie rozwiązania.
HARLEY DAVIDSON, MTV, DIESEL, SMIRNOFF

Bohater – marki silne i odważne. Przez swoją walkę z przeciwnościami losu i trudnościami, motywują innych do działania. Mają wielkie ego i posiadają duży autorytet. Ich cenią sobie wydajność i oczekują produktów najwyższej jakości.
NIKE, POWERADE, MARLBORO, BMW, DURACELL

Błazen – marki, które wywołują uśmiech na twarzy odbiorcy. Potrafią go rozbawić i wywołują radość. Sposobem na budowanie relacji z odbiorcą jest w tym przypadku spontaniczność, zabawa, żart i płatanie figli. Klienci takich firm, to zazwyczaj osoby młode, które lubią wszystko to, co zabawne i niezwykłe.
SKITTLES, FANTA, M&M’S, TESCO, PEPSI

Zwykły człowiek – to marki, które są po prostu zwyczajne. Skromne, uprzejme, życzliwe. Po cichu, nie wychodząc przed szereg wykonują swoją robotę. Ich klienci doceniają niezawodność i jakość. Kupują od firm, którym ufają.
LIDL, VISA, NESCAFE, IKEA, WALMART

Władca – posiadają autorytet, dominują i imponują. Ważne jest dla nich bezpieczeństwo osób, za które odpowiadają. Ważny jest też brak zmian – nie chcą zmieniać czegoś, co jest dobre. Cechuje je klasa, jakość, wysoki status i prestiż. Klienci takich firm lubią dominować i nie doceniają protekcjonalnej reklamy.
IBM, MERCEDES, ROLEX, MICROSOFT

Twórca – innowacja, twórczość i zamiłowanie do piękna – to synonimy marek z tym archetypem. Lubią duży wybór i różnorodność. Ten typ bardziej chce dawać od siebie niż brać od innych. Chce coś stworzyć, coś po sobie zostawić. Najważniejsze jest dla nich wyrażanie siebie. Klienci takich firm zwracają uwagę tylko na reklamy nowatorskie i eksperymentalne.
APPLE, LEGO, DULUX, LAVAZZA

Opiekun – to archetyp, który odpowiada wszystkim markom, które zapewniają bezpieczeństwo i oferują produkty rodzinne. Cechuje je gotowość do poświęceń, troska, uczucia i instynkty. Za życiową misję wyznaczyły sobie dbałość o innych. Ich klienci pokochają reklamy pełne emocji.
GERBER, PAMPERS, NESTLE, VOLVO, ALIOR BANK

Odkrywca – to marki, które skupiają się wokół motywu podróży. Cieszy je odkrywanie nowych rzeczy i wszelkie zmiany. Są stworzone do zwalczania nudy. Podróż ma na celu poznanie i zrozumienie świata, ale też poznanie samego siebie. Klienci takich firm cenią sobie wolność.
BOUNTY, NORTH FACE, AMAZON, LAND ROVER, KAMIS

Archetyp marki – dlaczego warto?

Marka musi budzić emocje. Żeby tak było musi mieć ludzką twarz. Tylko jaką? Jakie emocje ma wzbudzać i jak je komunikować? Określenie własnego archetypu pomoże Ci stworzyć spójny wizerunek i strategię komunikacji. Ta ma ogromny wpływ na to jak jesteś postrzegany przez odbiorców. A to z kolei przekłada się na przywiązanie, lojalność i …sprzedaż.
Zatem, jaki archetyp przypiszesz swojej marce?

0 comments