Content marketing – trendy na 2019 rok

Content marketing
21 grudnia 2018
Content marketing – trendy na 2019 rok

Mijający rok pokazał, że rola content marketingu nadal rośnie. To wciąż jedna z najskuteczniejszych form pozyskiwania i nawiązywania relacji. Jednocześnie content marketing stale się rozwija. Zmienia się też podejście konsumentów do publikowanych w internecie treści. Jak skutecznie sprostać ich wymaganiom?

Sprawdź kilka najważniejszych trendów w content marketingu na nadchodzący rok.

Nie ignoruj

Jeszcze kilka lat temu content marketing traktowany był jak produkt poboczny, coś dodatkowego w codziennych działaniach podejmowanych przez firmę w sieci. Teraz poziom świadomości marek odnośnie jego wykorzystania jest dużo większy. Treść jest i nadal będzie jednym z najlepszych narzędzi do generowania ruchu, zdobywania zaufania i budowania świadomości marki. Dlatego wartość content marketingu systematycznie rośnie.

Content marketing

Według badań Content Marketing Institute (CMI) 91% marek B2B i 86% marek B2C korzysta z content marketingu i osiąga zadowalające wyniki. Ci, którzy dotąd tego nie robili planują zacząć.

Content marketing

Planuj

Strategia to nieodzowny element skutecznych działań content marketingowych. Jak wynika z badań Content Marketing Institute (CMI), tylko 62% najlepszych treści posiada udokumentowaną strategię działań content marketingowych. Dlaczego jej potrzebujesz? Bo tylko całościowe podejście do CM i potraktowanie go jako nieodłącznej części działań marketingowych może przynieść zadowalające efekty. Strategia pozwoli Ci nie tylko określić cele i narzędzia Twoich działań, ale również ukierunkować działania na sukces Twoich klientów.

Pisz długie treści

W 2019 roku na znaczeniu będą zyskiwać dłuższe treści. Nie od dziś wiadomo, że są one lepiej oceniane przez wyszukiwarki. Najlepiej mają się sprawdzać teksty o długości od 6-8 tysięcy znaków. Pamiętaj, że piszesz przede wszystkim dla użytkowników. Ci będą szukać bardzo wartościowych, wyczerpujących temat treści. Unikalne i ciekawe materiały, publikowane regularnie pozwolą Ci zostać autorytetem w Twojej branży.

Fajnym przykładem jest czasopismo marki Red Bull o nazwie Red Bulletin. Znajdziesz w nim długie artykuły dotyczące sportu, kultury i stylu życia, czyli treści, które są interesujące dla grupy docelowej marki. To fajny przykład połączenia wartości i rozrywki.

Znajdź własne kanały

Co z tego, że napracujesz się nad wspaniałą treścią skoro nikt jej nie zobaczy? Media społecznościowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeśli chcesz być skuteczny musisz docierać również innymi kanałami. Jakimi? Buduj sekcję contentową na własnej witrynie. Załóż bloga, pisz newsletter, wspieraj się kanałami social media.

Content marketing

Wykorzystuj różne formaty

Content marketing to nie tylko tekst pisany. Nie ograniczaj się do artykułów na blogu czy prowadzenia fan page’a. Rób podcasty, ciekawe grafiki, animacje i prezentacje, nagrywaj video. Skup się zwłaszcza na tym ostatnim punkcie. W ciągu ostatnich 5-ciu lat konsumpcja materiałów filmowych mocno wzrosła. 2019 rok ma należeć również do video. Nie chodzi o to byś tworzył mega profesjonalne produkcje. Skup się na tym by film był ciekawy i przyzwoitej jakości. Nagrywaj materiały powiązane z marką, które wciągną odbiorców w Twój świat.

Personalizuj

Jednym z elementów skutecznych działań content marketingowych jest spersonalizowana komunikacja. Dlaczego warto komunikować bezpośrednio do klienta? Stajesz się wtedy bardziej rozpoznawalny, klienci cię zapamiętują i chętnie polecają.

Co możesz zrobić?
– zwracaj się do klientów po imieniu
– personalizuj pod kątem płci, wieku
– dostosuj komunikaty do osób korzystających z różnych urządzeń
– śledź zainteresowania swojej grupy docelowej i aktualne trendy
– w e-commerce wykorzystuj rekomendacje na podstawie wcześniejszych zamówień czy preferencji klienta, stosuj podpowiedzi, jakie jeszcze inne produkty mogą mu się spodobać

Jak to wygląda w praktyce? Odwiedzasz przykładową stronę, na której zostawiasz swój adres e-mail oraz imię. Gdy pojawiasz się na stronie ponownie – otrzymujesz komunikat witający Cię Twoim imieniem. Miłe prawda? I naprawdę działa!.

Czy wiesz, że…
Spersonalizowany marketing daje 4 razy więcej konwersji niż zwykłe treści?

Bądź unikalny

Przy tak dużej ilości treści, jaka jest obecnie wrzucana do sieci większość niknie niezauważona. Jak z tym walczyć? Co zrobić aby Twoje treści nie umknęły w morzu innych? Bądź niszowy, kreatywny, znajdź swój styl. Wiem łatwo pisać, trudniej zrobić. Ale przecież nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Dbaj o relacje

Dotychczasowa ścieżka skupiała się i kończyła na sfinalizowanej transakcji. Wyjdź poza schemat i zamiast być dostawcą zostań partnerem swoich klientów. Zadbaj o ich dobre wrażenia nie tylko podczas zakupów, ale również po zakończeniu transakcji. Skup się na pielęgnowaniu zaufania, więzi, lojalności. Zachęcisz tym klientów do marketingu szeptanego, nawiążesz z nimi bliskie relacje. Gdy przywiążą się do Ciebie, chętnie będą polecać twoją markę znajomym i rodzinie.

Podsumowując…
Content marketing to dziedzina, której nie powinieneś ignorować. Nie ważne czy prowadzisz wielki biznes czy małą firmę – w swoich działań znajdź miejsce na przemyślane działania w zakresie marketingu treści, bo to świetne narzędzie do pozyskania uwagi Twoich klientów.

0 comments