Social media – trendy na 2019 rok

social media
17 grudnia 2018
Social media – trendy na 2019 rok

Rok się kończy więc czas na podsumowania i prognozy. Też bawimy się w jasnowidzów i mamy dla Ciebie kilka przewidywań na nadchodzący rok. Jeśli social media to Twój chleb powszedni przeczytaj koniecznie!

Video

To nadal kluczowy obszar, na którym musisz się skupić. Dlaczego? Bo video wciąż jest dominującym medium w portalach społecznościowych. Wysoka interaktywność czyni z niego potężne narzędzie dla marketerów. Świetnie angażuje odbiorców i wzmacnia relacje między marką, a jej obserwatorami. Poza tym coraz więcej platform obsługuje format video, zwłaszcza jeśli chodzi o video na żywo.
Nagrywane tu i teraz lajfy to idealny sposób by pokazać co robisz, gdzie się znajdujesz, co słychać w Twojej firmie i nad czym pracujesz.
Bądź autentyczny i wiarygodny. Zamiast pisać o swoim produkcie nagrywaj krótkie filmy, w których odpowiesz na często zadawane pytania. Video to również idealny format by poinformować o promocji. Nagraj video, z informacją, że promocja zaczyna się właśnie teraz, podczas bezpośredniej interakcji z klientami, którzy mogą zadawać pytania i pisać komentarze.
Użytkownicy mediów społecznościowych chcą być zaangażowani, współtworzyć, reagować i uczestniczyć w tworzeniu komunikacji. A video daje ku temu świetną okazję.
Polecam Ci zwłaszcza IGTV na Instagramie – długie filmy (do godziny), w nowym, pionowym formacie to nowość, z której wciąż korzysta niewiele marek. Wykorzystaj to, bo to zupełnie inny format niż był dotychczas używany w social media.

Czy wiesz, że…
Historie na Instagramie docierają do około 400 milionów użytkowników dziennie. 200 milionów użytkowników Instagram korzysta z Instagram Stories każdego miesiąca.

User Generated Content

Kolejnym trend, którego nie możesz zignorować w nadchodzącym roku. Treści generowane przez użytkowników to po prostu wszystkie nieodpłatne materiały, stworzone przez Twoich odbiorców. Mogą to być zdjęcia, filmy, osobiste historie czy wpisy na blogu.
Jak je wykorzystać? Opublikuj je na swoim profilu bądź wykorzystaj w kampanii retargetującej na Facebooku, jako ciekawy case study czy rekomendacja.
Takie szeptane odsyłacze nadal będą odgrywać duża rolę w marketingu internetowym. Choćby dlatego, że coraz rzadziej reagujemy na proste i sprawdzone techniki marketingowe. Nie wystarczy, że powiesz/napiszesz klientowi, że potrzebuje produktu. On oczekuje historii z nim związanej, chce zobaczyć jak on działa w rzeczywistych sytuacjach. Treści generowane przez użytkowników są do tego idealnym narzędziem. Personalizują produkty w taki sposób, którego sama marka nie zrobi. Nadają im autentyczności i wiarygodności.

social media

Jeśli Twoi klienci chętnie dzielą się opiniami o twoich produktach nie zapomnij im za to podziękować. Może to być zniżka, darmowa usługa, cokolwiek innego.

Influencer marketing

O tym można by napisać oddzielny artykuł. Póki co w dużym skrócie. Influencer marketing to jeden z najbardziej dynamicznych trendów. Wiele marek określa go jako jedną z najskuteczniejszych taktyk, z której korzystają. Opiera się na zaufaniu i przeświadczeniu, że docenimy te same produkty, których używa nasz idol.
Według badań przeprowadzonych przez Linqię, 92% marketerów, którzy zainwestowali w taką formę promocji w 2017 roku, było zadowolonych z wyników. Z tego powodu budżety na tego typu działania będą rosnąć.

social media

To co będzie się sprawdzać w 2019 to autentyczność. To oznacza większą wolność w tworzeniu treści przez influencerów, a mniejszą kontrolę ze strony marek. Z drugiej strony firmy kłaść będą większy nacisk na weryfikację skuteczności działań podejmowanych przez ambasadorów marki.
Kluczowe jest i nadal będzie wybór odpowiedniej osoby. Świetnie jeśli uda ci się znaleźć influencera, który rzeczywiście jest zainteresowany Twoim produktem. Dzięki temu jego materiały będą jeszcze bardziej wiarygodne.

Social listening

To działania pozwalające śledzić co o Twojej marce piszą w sieci. To źródło nieocenionej wiedzy, która odpowiednio wykorzystana może przynieść szereg wymiernych korzyści. Dowiesz się co klienci myślą o Twojej marce i produktach, co im się podoba, a co nie. To idealny sposób by wejść z nimi w relacje, odpowiadając bezpośrednio na ich komentarze i pytania. To również sprawdzona metoda zapobiegania kryzysom w social media.

96% osób które piszą o marce w social media nie obserwuje jej profilu w social media! (Badania przeprowadzone przez Brandwatch).

To oznacza, że omija Cię ponad 90% rozmów jakie na Twój temat toczą się w sieci. Wyjdź poza swoje własne kanały i monitoruj to, co o Tobie piszą by skutecznie kreować swój wizerunek.

Messenger i chat boty

Messenger to kolejny kanał, którym możesz dotrzeć do swoich klientów. Wszyscy wiemy, jak popularny jest Facebook Messenger i jak łatwo jest dotrzeć do ludzi bez opuszczania Facebooka.
Dlaczego warto wykorzystywać ten kanał? Bo badania pokazują, że aplikacji do obsługi wiadomości mają nawet 10-krotnie większy współczynnik odczytu i CTR niż wiadomości mailowe czy sms-y.
Po części wynika to ze specyfiki aplikacji messengerowych. Wiadomości są krótkie i proste. Klienci, przyzwyczajeni do szybkiej konsumpcji treści docenią prostą formę i możliwość zaangażowania w bardziej osobisty kontakt z marką. Współczesny konsument chcę się angażować i komunikować, a nie tylko kupować.
Messenger daje Ci szasnę na łatwe budowanie osobistych relacji. Tym bardziej, że to bardzo popularne narzędzie komunikacji wśród pokolenia Millenialsów i pokolenia Z .

social media

Chat boty to proste narzędzia, które w oparciu o sztuczną inteligencję mogą porozumiewać się w Twoim imieniu, na przykład poprzez aplikację Messenger. To idealne narzędzie do odpowiadania na najprostsze, często powtarzające się pytania. Mogą być też narzędziem do informowania o promocji, zbierania leadów czy jako pomoc w procesie rekrutacji.
W mijającym roku wzrost komunikacji opartej na sztucznej inteligencji był ogromny. Jest więcej niż pewne, że w nadchodzącym roku ten trend będzie zyskiwał na znaczeniu.

Według Brandwatch do 2020 roku ponad 85% wszystkich interakcji z klientami będzie zasilanych botami sztucznej inteligencji.
W którym kierunku pójdą zmiany i czym programiści zaskoczą nas w nowym roku? Czas pokaże…

Osobiste treści

Obserwując social media odnosimy wrażenie, że najbardziej sprawdza i sprawdzać się będzie autentyczność. Co to oznacza dla Ciebie? Powinieneś publikować więcej materiałów związanych bezpośrednio z Tobą i Twoją firmą. Weź swoich odbiorców za kulisy, pokaż im jak pracujesz, co robisz, eksperymentuj, wykorzystuj video i zdjęcia. Pamiętaj, że to co Tobie wydaje się mało ciekawe, dla Twoich odbiorców może być bardzo interesujące.

social media

Mniej grafik opartych na gotowych zdjęciach z bazy, a więcej własnych zdjęć i materiałów. To sprawi, że Twoja komunikacja stanie się bardziej autentyczna i ciekawa.

Media społecznościowe nieustannie się zmieniają – pojawiają się nowe platformy, sposoby konsumpcji czy komunikacji. Dlatego u progu nowego roku fajnie jest spojrzeć w przyszłość i spróbować nakreślić kierunki i trendy. Po co? Po to, żebyś był bardziej skutecznym w tym co robisz i nie tracił czasu na działania, które już się nie sprawdzają.
Masz inne pomysły na to co może przynieść 2019 w temacie social media? Podziel się z nami na Facebooku.

0 comments