Instagram – dobre zdjęcia w 5 krokach

instagram
3 października 2018
Instagram – dobre zdjęcia w 5 krokach

Instagram to portal, w którym obraz gra kluczową rolę, a jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Żyjemy w kulturze obrazkowej i to obraz stał się głównym narzędziem komunikacji, również w mediach społecznościowych. Widać to chociażby na przykładzie Instagrama. Przyciągające uwagę, ciekawe i oryginalne zdjęcia są tam na wagę złota. Z drugiej strony jest ich tak dużo, że często giną w masie obrazów. Chcesz robić fajne fotki, ale kompletnie nie wiesz od czego zacząć? Zapraszamy na bloga, gdzie czeka na Ciebie garść porad od fotografa.

1. Określ cel

Zastanów się w jakim celu publikujesz zdjęcia. Czy zależy Ci na tym by pokazać swoją pracę, pasję poprzez zdjęcia publikowane na firmowym koncie? A może po prostu chcesz dzielić się swoim codziennym życiem, emocjami i zainteresowaniami? Niezależnie od tego w której grupie jesteś zastanów się w jakim celu robisz zdjęcia i co chcesz nimi przekazać. Poznanie celu pomoże Ci w doborze środków wyrazu.

2. Wybierz narzędzia

To zależy…na pewno nie musisz kupować aparatu za kilka tysięcy, po to by wrzucać fotki na Insta. Współczesne telefony dają całkiem niezłe możliwości robienia dobrych zdjęć, umożliwiając jednocześnie ich prostą obróbkę. Większość zdjęć na profilach blogerów i influencerów to fotki robione telefonem. Jeśli masz aparat super! Obróbkę zdjęć zrobisz wtedy korzystając z programu graficznego na komputerze lub bezpośrednio na Instagramie, korzystając z gotowych narzędzi.

3. Znajdź pomysł

To połowa sukcesu w robieniu dobrych zdjęć. Tylko skąd go wziąć? Jeśli dopiero zaczynasz i masz z tym problem po prostu obserwuj! Od tego zaczyna każdy fotograf. Nie chodzi o to, żebyś kopiował i powielał cudze pomysły. Potraktuj to jak luźną inspirację, z której może zrodzić się ciekawy, oryginalny pomysł. Przekonasz się, że z czasem pomysły na zdjęcia zaczną przychodzić same.

4. Stawiaj na jakość nie ilość

Dużo wcale nie znaczy dobrze. Jeżeli masz 300 zdjęć z eventu – wybierz 5 najlepszych. Nie zanudzaj odbiorcy powielaniem podobnych ujęć, wybierz zdjęcia rzeczywiście warte uwagi. Kadruj tak by pokazać to, co ważne, bez zbędnych dodatków. Czasem wystarczy przejść z aparatem/telefonem kawałek dalej. Zadbaj o prosty horyzont, nie pozwól lecieć zdjęciom w różne strony. Wykorzystuj różnorodną perspektywę. Wejdź na krzesło lub połóż się na ziemi. Zobaczysz, że z tej perspektywy świat wygląda zupełnie inaczej. Nie zapominaj o ostrości. Na Instagramie jest masa zdjęć nieostrych. Nie warto pokazywać ich szerszej publiczności.

5. Obrabiaj z głową

Nawet najlepsza obróbka nie zrobi cuda z kiepskiego zdjęcia, ale z drugiej strony większość zdjęć da się wizualnie poprawić i uatrakcyjnić. Poprawek możesz dokonać na komputerze, jak i w telefonie. Sam Instagram daje nam proste funkcje edycji, jednak jako narzędzie do obróbki zdjęć nie jest idealny. Sprawdzi się w fotografii mobilnej, ale nie zastąpi profesjonalnych programów do obróbki. Pracując nad zdjęciem możesz poprawić kadrowanie, ostrość, kontrast oraz nałożyć różne filtry. Pamiętaj by nie przesadzać z poprawkami. Wtedy efekt będzie kiczowaty, a nie profesjonalny. Mocno poprawione zdjęcia tracą wiarygodność i naturalność.

Pamiętaj, że fotografia to zabawa i tak należy ją traktować. Baw się tym, ucz, testuj. Możesz też zapisać się na kurs fotograficzny. Jeśli natomiast zależy Ci na mega profesjonalnych zdjęciach na Twoim biznesowym profilu możesz nawiązać współpracę z fotografem.

A jeśli jesteś ciekawy jak uruchomić funkcje sklepu na swoim Instagramowym profilu, zajrzyj do wpisu na naszym blogu.

0 comments