Social media ninja na urlopie

social media
17 sierpnia 2018
Social media ninja na urlopie

Jak wygląda urlop specjalisty ds. social media? Czy osoba odpowiedzialna za komunikację na kilku profilach może tak po prostu wyjechać i być całkiem offline?
I tak i nie. Praca w social media to praca 24 h/dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Z drugiej strony urlop należy się każdemu, a nadmiar pracy jest wrogiem kreatywności, która w pracy social media managera jest tak ważna.

Złoty środek
Rozwiązanie jest dość proste – trzeba znaleźć złoty środek. I o tym dzisiejszy tekst, który polecam wszystkim social media managerom, ale i tym z Was, którzy samodzielnie prowadzą komunikację na fan page’u swojej firmy.

Planuj
Zanim wyjedziesz na dłuższy urlop zaplanuj harmonogram postów na Facebooku. Skorzystaj z opcji Narzędzia do publikowania i stwórz harmonogram postów na czas urlopu. Posty możesz też planować na Instagramie. Musisz tylko pobrać odpowiednie narzędzie np. Planoly. Planowanie postów to fajna sprawa, ale nie załatwi wszystkiego. Ktoś musi odpowiadać na pytania czy komentarze. To też jest do ogarnięcia. Możesz zabrać ze sobą telefon ii odpowiadać na najważniejsze z nich. Jeśli nie uznajesz pracy na urlopie wtedy…

Wyznacz zastępcę
Wyznacz osobę, która zastąpi Cię w czasie urlopu. Przekaż jej dostępy do kont którymi zarządzasz, co pozwoli jej monitorować sytuację i odpowiadać na wszelkie pytania. Dobrze, jeśli będzie to osoba, która w temacie social media jest choć trochę zorientowana. Jeśli nie masz nikogo kto mógłby Cię zastąpić…masz dwa wyjścia.
Zabrać pracę ze sobą lub całkowicie się odciąć i po prostu odpoczywać. Co wybierzesz?

Pierwsze rozwiązanie jest dość ryzykowne – po pierwsze narażasz się żonie/mężowi/towarzyszowi podróży, po drugie – nie odpoczywasz, ponieważ myślami cały czas jesteś w pracy, a jedną rękę masz ciągle zajętą scrollowaniem ekranu. Z drugiej strony zauważ, że większość osób nawet w czasie urlopu nie rezygnuje z korzystania z telefonu i chętnie korzysta z social media. Tym bardziej jest to uzasadnione w przypadku osób, które z social media żyją. Żeby nie przesadzić wyznacz sobie dwie pory w ciągu dnia, w których dokonasz szybkiego przeglądu powiadomień. Zajrzyj do telefonu rano i wieczorem, poza tym trzymaj się od niego z daleka.

Bądź offline
Drugie rozwiązanie to opcja dla osób, które prowadzą fan page własnej firmy. Zazdrościmy, ale serio możesz się wyłączyć i być całkowicie off line. Tylko poinformuj na Facebooku, że planujesz dłuższy urlop. Możesz wykorzystać zabawną, wakacyjną grafikę, która przyciągnie uwagę. Jeśli napiszesz, że odpoczywasz na wakacjach z rodziną i w najbliższym czasie nie będziesz odpowiadać na wiadomości i komentarze – świat się nie zawali. Uwierz mi. Tym bardziej, że Twoi klienci też mogą być na urlopie.

A my? Również korzystamy z ostatnich wakacyjnych dni. Odpoczywamy, ładujemy akumulatory, zbieramy pomysły i oczywiście…trzymamy rękę na pulsie.

0 comments