Dlaczego warto wykorzystywać RTM w komunikacji?

25 czerwca 2018
Dlaczego warto wykorzystywać RTM w komunikacji?

Real Time Marketing czyli to co tu i teraz. Trwające właśnie w Rosji Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to idealna okazja do wykorzystania działań RTM w komunikacji. Wiele marek robi to naprawdę świetnie, czego efekty można zaobserwować głównie na Facebooku.

Czym jest Real Time Marketing?

RTM czyli Real Time Marketing  – mówiąc najprościej polega na wyłapywaniu ciekawych wydarzeń, ważnych dla danej społeczności i tworzeniu spontanicznej odpowiedzi oraz jej dystrybucji w wybranych kanałach komunikacji.

Mogą to być wydarzenia o różnym charakterze – kulturalne (np. gala wręczenia Oskarów), ciekawe święta w kalendarzu, wypowiedzi polityków czy wydarzenia sportowe. Jednym słowem wszystko czym żyje w danym momencie społeczność.

RTM  to również zaplanowane wcześniej działania dystrybuowane w momencie wydarzeń, o których wiemy już wcześniej (i znów przykład MŚ w Rosji). Pierwsze komunikaty o meczu Polska – Senegal pojawiły się tuż po jego zakończeniu. Zapewne marki miały przygotowane różne komunikaty i wybierały warianty w zależności od tego jak potoczył się mecz.

Moim ulubionym przykładem RTM jest akcja z 2013, kiedy to setki internautów włączyły się w poszukiwanie zagubionego przez Emilkę z Poznania telefonu LG. Do akcji sprytnie włączyła się marka, która podarowała dziewczynce nowy model. Akcja była szeroko komentowana w ogólnopolskich mediach i bardzo wzmocniła pozytywny wizerunek marki.

O co w tym chodzi?

A o to, żeby było szybko, zabawnie i skutecznie.
Im szybciej marka zareaguje tym lepiej, choć czas to nie jedyny wyznacznik sukcesu. Dobry pomysł i forma są równie istotne. No i niestety trzeba przy tym mieć też trochę szczęścia.

Dlaczego warto wykorzystywać RTM w komunikacji?

Wirusowość
Duży zasięg przy minimalnym nakładzie środków? Dokładnie! Zabawna grafika ma szansę stać się wirusowym nośnikiem treści, który przyciągnie do strony nowych użytkowników. To ważne zwłaszcza teraz, gdy budowanie zasięgu staje się coraz trudniejsze i coraz droższe.

Wizerunek.
Firma, która potrafi zabawne reagować na bieżące wydarzenia jest postrzegana przez klientów jako nowoczesna i spontaniczna. Trafiona reakcja na wydarzenie to szansa na pokazanie bardziej ludzkiego oblicza marki.

Emocje
Real Time Marketing pomaga w budowaniu emocji i więzi. Klienci przywiązują się do marki, utożsamiają się z nią, a to z kolei przekłada się na …(patrz niżej)

Sprzedaż
Choć działania RTM mają głównie cel wizerunkowy to mogą też byś skutecznym wsparciem działań sprzedażowych. Dobrym przykładem może być wspomniana wcześniej akcja LG. Konsumenci otwarcie deklarowali sympatie, zaufanie oraz lojalność dla marki.

RTM (nie) dla każdego?

Zdecydowanie każdy ma szansę na swoje 5 minut. Nie ważne czy jesteś producentem telefonów, sprzedajesz ciastka lub cokolwiek innego. Możesz wykorzystywać RTM w swojej komunikacji. Pamiętaj – liczy się dobry czas, pomysł i forma.

Powodzenia!

Przy okazji podrzucamy najciekawsze akcje marek po meczu Polska – Kolumbia. Have fun!

Nivea Men

Nivea RTM

 

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie RTM

STEYR traktory

STEYR rtm

Żywiec

Żywiec rtm

 

 

0 comments