Social media – tego unikaj

17 kwietnia 2018
Social media – tego unikaj

Social media – wróg czy przyjaciel? To zależy…Głównie od Ciebie i Twojej komunikacji. Sm to olbrzymi potencjał. Wykorzystywane nieumiejętnie mogą jednak poważnie zaszkodzić Twojej marce.
Mimo, że firmowe kanały w social mediach ma już właściwie każdy, to niewielu wie jak prowadzić je dobrze.
Zebraliśmy kilka największych błędów, których musisz się wystrzegać jak ognia.

Social media, a brak wiedzy

Często za komunikację w sm odpowiadają osoby pracujące na zupełnie innych stanowiskach. Nie mając wiedzy, prowadzą działania „z doskoku” wrzucając coś w wolnej chwili. Tak, wiemy – nie każdy może zatrudnić agencję social media. Jeśli jesteś zmuszony radzić sobie własnymi siłami po prostu ucz się od najlepszych. Przejrzyj fan page największych marek (Coca-Cola, Allegro, MediaMarkt, Tołpa) – nasze subiektywne przykłady ciekawej komunikacji.
Sprawdź też jak działa Twoja konkurencja. Poszukaj najlepszych rozwiązań dla siebie i testuj.

Social media, a brak komunikacji

Social media = komunikacja. Dwustronność to podstawa relacji na linii klient-marka w sm. Dlatego zawsze odpowiadaj na komentarze i prywatne wiadomości najszybciej jak to możliwe. Nawet jeśli nie możesz od ręki udzielić pełnej odpowiedzi daj komunikat, że wiadomość dotarła i możliwie szybko klient otrzyma odpowiedź. Nigdy nie kasuj komentarzy. Dyskusje z rozżalonym klientem przenoś na grunt wiadomości prywatnych.

Social media, a brak regularności

Wrzucasz 3 posty dziennie, a potem przez tydzień milczysz, bo nie znalazłeś niczego „ciekawego” co mógłbyś pokazać. Błąd! Musisz postować regularnie. Najlepiej raz dziennie. Planowanie to dobra praktyka. Zaplanuj posty na cały tydzień. Przygotuj tekst na bloga, zdjęcie, ciekawy cytat bądź hasło. Zajmie ci to chwilę, ale za to potem masz kilka dni „spokoju”. Zamiast „wymyślać” posty na szybko możesz planować je z większym wyprzedzeniem, masz też więcej czasu na przemyślaną komunikację i odpowiadanie na komentarze.

Social media, a niedopracowane materiały

Dobre zdjęcia i grafiki to podstawa. Tu sprawdza się zasada – mniej, ale lepiej. Zamiast wrzucać 10 postów robionych na szybko i byle jak, zrób 3 ale dopracowane i dopieszczone. Nie stać Cię na zatrudnienie grafika? Skorzystaj z darmowych programów do tworzenia grafik czy montażu video (canva, lumen5).
Przyszłość sm to video. Najlepiej promowane są live’y. Do ich nakręcenia wystarczy telefon, statyw (koszt kilkudziesięciu złotych), mały mikrofon, lampa. Przy niewielkich nakładach masz szansę mocno urozmaicić swój kanał. I pamiętaj – trening czyni mistrza.

Social media, a brak analizy

Firmowe profile mają dostęp do statystyk. Jeśli do tej pory z nich nie korzystałeś to zacznij od zaraz. To ciekawe źródło informacji o Twoich fanach/followersach. Dowiesz się też jakie są najlepsze dni, godziny na publikację, jakie posty wzbudzają najwięcej reakcji, jak działa konkurencja. Zatem analizuj i wyciągaj wnioski.
Jeśli potrzebujesz dokładniejszych statystyk sięgnij po narzędzie Sotrender.

Social media, a brak reklamy

Wsparcie reklamowe prowadzonych działań jest obecnie niezbędne. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na rzeczywistym wzroście rozpoznawalności, sprzedaży itp. Facebook wyświetla nam tylko niewielką część publikowanych przez strony postów. Jeśli nie chcesz by Twoja komunikacja trafiała w próżnią musisz wspomóc ją płatną promocją.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne prowadzenie swojego kanału w social media – pisz do nas!

0 comments