Influence marketing – walka o uwagę trwa!

20 marca 2018
Influence marketing – walka o uwagę trwa!

Influence marketing to obecnie jedna z najpopularniejszych form komunikacji między marką, a klientami.
Ilość publikowanego codziennie w sieci contentu może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli masz wrażenie, że tego nie ogarniasz – nie jesteś sam. Problem dotyczy wszystkich, zarówno marek jak i konsumentów. Pierwsi nieustannie walczą o to by docierać do jak najszerszego grona klientów, drudzy – mają dość nachalnym reklam i chcą by marki zaczęły mówić ludzkim głosem.

Influ… co?

Najprościej mówiąc influence marketing to opieranie działań marketingowych na tzw. liderach opinii. Liderami opinii mogą być osoby publiczne, celebryci, artyści, dziennikarz, blogerzy itp.
W Stanach Zjednoczonych influence marketing jest już mocno popularny – korzysta z niego ponad 65% firm (źródło: tapinflunece.com). W Polsce powoli przekonuje się do niego coraz więcej marek.

Dlaczego warto?

Kluczem będzie odpowiedź na pytanie o to jak dziś podejmuje decyzje zakupowe? Prawie 80% konsumentów, zanim coś kupi, szuka informacji w sieci (źródło: Zwyczaje zakupowe Polaków, Promosfera, 2016).
Trafiamy na blogi, vlogi i strony tematyczne i traktujemy je jako cenniejsze i bardziej wiarygodne źródło informacji niż przykładowo firmowa strona producenta czy jej fan page. Opinie innych użytkowników traktujemy jako bardziej wiarygodne, ponieważ napisał je ktoś podobny do nas, tyle, że posiadający większą wiedzę, bo pasjonujący się danym tematem.

Dlaczego to działa?

Około 53% odbiorców blogów i vlogów przyznaje, że kupiło produkt pod ich wpływem.
Jesteśmy zmęczeni nachalnymi komunikatami reklamowymi. Potrzebny jest nowy sposób komunikacji – dwustronny dialog, nienachalny i mniej formalny. Taką właśnie rewolucję w komunikacji między marką a odbiorcami wprowadził influence marketing, pomagając w budowaniu relacji poprzez osobę influencera, wpływając bezpośrednio na sprzedaż i rozpoznawalność marki.

Ponadto jak pokazują statystyki opublikowane przez Social Media Today 72% influencerów publikuje nadprogramowe wpisy o markach, z jakimi współpracują, a aż 88% opowiada o nich znajomym. Jak widać to samorozprzestrzeniająca się reklama, jej zasięg rośnie sam.

Dla mnie, dla ciebie, dla niego też…

Influence marketing nie jest zarezerwowany tylko dla dużych marek. Oczywiście ogromne koncerny, posiadające duże budżety mogą sobie pozwolić na współpracę z celebrytami i blogerami z poziomu TOP , ale to wcale nie oznacza, że to narzędzie tylko dla dużych. Mniejsze podmioty mogą wybrać osoby z pozoru „zwyczajne” w sensie takim, że nie różnią się niczym od grupy ich potencjalnych klientów. Są to tzw. mikroinfluencerzy, czyli obecnie w mediach społecznościowych aktywni ich użytkownicy, mający stałe grono swoich czytelników, followersów itp, którzy równie skutecznie mogą wpływać na decyzje zakupowe klientów i rozpoznawalność danej marki.

Środowiska influencerów są bardzo zróżnicowane. Tak jak zróżnicowani są odbiorcy. Więcej o tym jak dobrać influencera do współpracy w kolejnych artykułach.

Warto zapamiętać, że influence marketing to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi marketingu online. Z drugiej strony nadal niewiele marek korzysta z tego narzędzia, a więc jest jeszcze spore pole do popisu.

Do następnego 🙂

źródło: Influencer marketing praktycznie – White Press

0 comments