Content marketing – trendy na 2018 rok

20 lutego 2018
Content marketing – trendy na 2018 rok

Content marketing w 2017 roku można podsumować krótko – koniec bylejakości. Codziennie stykamy się tak dużą ilością treści, że nie ma miejsca na treść, która nie niesie ze sobą żadnej wartości. Pisanie dla samego pisania już nie działa. Liczy się jakość i kreatywność.

1. Strategia przede wszystkim

Według danych IAB Polska w Stanach Zjednoczonych około 38% firm posiada udokumentowaną strategię content marketingu. Polska nie zostaje wcale tak daleko w tyle, gdyż u nas odsetek ten wynosi 35% (według danych IAB Polska z lutego 2017 roku), a według prognoz ma on ulegać zwiększeniu. Niestety, zdecydowana większość polskich przedsiębiorców traktuje content marketing w kategoriach chwilowych trendów, działając często chaotycznie, bez planu. Tymczasem jedynie kompleksowe podejście do content marketingu, potraktowanie go jako nieodłączna część całości działań marketingowych może przynieść zakładany efekt.

2. Jakość nie ilość!

W content marketingu liczy się kreatywność! Chodzi nie tylko o ciekawe dla odbiorcy treści, ale również formę ich dostarczania. Samo publikowanie artykułów na blogu to trochę za mało. Content marketing musi iść z duchem czasu i korzystać z dostępności coraz nowszych narzędzi jak chociażby cieszących się dużą popularnością infografik.

3. Targeting

Wysokiej jakości treści to jedno, a drugie to dotrzeć z nimi do swojej grupy docelowej. Konieczna jest szczegółowa analiza samej grupy, a także tego czego poszukuje. Bardzo przydatnym narzędziem jest planer słów kluczowych w Google AdWords, które pomoże znaleźć najpopularniejsze dla ciebie hasła, wpisywana w google przez Twoich potencjalnych klientów wraz z ilością miesięcznych wyszukań. Takie informacje pozwalają dostosować zawartość komunikatów (treści, reklam, postów) do zainteresowań.

4. Analiza

Tak jak w przypadku innych działań realizowanych w internecie tak samo i w content marketingu niezwykle ważna jest wnikliwa analiza zamierzonych celów (KPI). Na stronie czy blogu można mierzyć czas spędzony przez użytkownika czy scroll tracking. W mediach społecznościowych wyznacznikiem zainteresowania będą lajki, udostępnienia, aktywność przy konkretnym poście.

5. Video

80% badanych woli video na żywo niż czytanie bloga, a 82% woli video od postów w social media (za Live Stream). Video to spory potencjał, który jeszcze nie do końca został wykorzystany. Część firm publikuje co prawda materiały w tej formie, jednak często brak im dobrej strategii, i przede wszystkim wiedzy o grupie docelowej. Według prognoz w nadchodzącym roku materiały video i live będą stale zyskiwać na znaczeniu, stopniowo zastępując komunikaty w wersji graficznej.

6. Influencerzy

Influencer marketing to dziedzina, która obecnie przeżywa prawdziwy boom. Wydaje się, że nadchodzący rok będzie właśnie rokiem współpracy z liderami opinii. To nie tylko znane, medialne osoby jak celebryci, sportowcy czy dziennikarze, ale również internetowi aktywiści, gromadzący wokół siebie szereg obserwatorów, mogący wpływać na ich opinie. Ich wykorzystanie jako wsparcie w działaniach content marketingowych jest raczej pewne.

7. Pozostałe prognozy

Prognozuje się, że 2018 roku to również wzrost znaczenia personalizacji treści, remarketingu oraz chat-botów. Zwiększy się również znaczenie optymalizacji treści pod urządzenia mobilne (więcej o driven content marketingu w kolejnych postach).

Na koniec

Content marketing to dziedzina marketingu internetowego, której absolutnie nie można pominąć. Nie ma tu też miejsca na nieplanowane i chaotyczne działania. Tak jak w przypadku innych działań online konieczna jest dobra strategia, kompleksowe podejście i analiza.

0 comments