Dlaczego warto się zaprzyjaźnić z Google Analytics?

16 września 2017
Dlaczego warto się zaprzyjaźnić z Google Analytics?

Internet jest idealnym narzędziem reklamowym jeśli chodzi o możliwość mierzenia i analizowania danych. Tutaj, jak nigdzie indziej, możesz dokładnie sprawdzić czy prowadzone kampanie przekładają się na oczekiwane efekty. Grzechem byłoby z takich możliwości nie skorzystać. A jednak… nadal wielu przedsiębiorców nie analizuje tego, co robi w internecie. A szkoda, bo takie analizy to kopalnia wiedzy na temat klientów i ich oczekiwań względem firmy.

Możesz więcej

Choćbyś reklamował się i był aktywny we wszystkich możliwych kanałach, na nic Twój trud jeśli nie dowiesz się czy robisz to dobrze. Czyli dopóki nie analizujesz tego co robisz w sieci to tak jakbyś nic nie robił. Serio, jaki sens ma posiadanie strony skoro nie wiesz skąd trafiają na nią Twoi potencjalni klienci.

I o analizowaniu właśnie będzie dziś kilka słów. Temat cholernie ważny, a mimo to przez wielu kompletnie pomijany. A dlaczego to takie ważne? Chodzi o pieniądze – a jakże. Dzięki wnikliwym analizom będziesz wiedział, który kanał promocji daje najlepsze efekty i gdzie warto zainwestować więcej środków, a które działania się nie sprawdzają – to tak w bardzo dużym uproszczeniu 🙂

Darmowe i proste

Narzędzie, o którym piszemy to oczywiście Google Analytics. Mimo swoich niedoskonałości, jest to obecnie najlepsze narzędzie do analizy ruchu na stronie www. Dlaczego najlepsze? Po pierwsze dlatego, że jest darmowe :). Po drugie dlatego, że jest dość proste i intuicyjne, a nawet jeśli dla kogoś nie jest – Google udostępnia tak wiele poradników, videoporadników i szkoleń, że można je dość szybko opanować.

Analiza ruchu

Podstawowy cel Google Analytics to zbieranie danych o ruchu na Twojej stronie. Z GA dowiesz się kim są osoby wchodzące na stronę, a dokładniej gdzie mieszkają, ile mają lat, jakich urządzeń używają do przeglądania witryny, itd.

Analiza źródeł ruchu

Równie istotne jak to kim są Twoi klienci, jest to skąd trafiają na stronę. Czy zostali tam przekierowani po kliknięciu w linka zamieszczonego w social mediach, czy kliknęli w reklamę w wyszukiwarce, czy może trafili z wyników organicznych, a może po prostu wpisali adres strony w przeglądarce. Google Analytics powie Ci także czy są to klienci nowi (którzy trafili na stronę po raz pierwszy) czy powracający.

Analiza zachowań

Dzięki GA poznasz też model zachowań odwiedzających witrynę – jakie podstrony najchętniej oglądają, ile czasu spędzają na stronie, czy wchodzą ze stroną w reakcje, czy opuszczają stronę przed podjęciem jakiegoś działania.

Analiza celów

By móc analizować to czy cele są realizowane, najpierw trzeba je ustalić. Cele będą się różnić w zależności od prowadzonego biznesu. I tak dla osoby prowadzącej bloga istotne będą unikalne wejścia na stronę, ewentualnie pobranie e-booka czy zapisanie się na newsletter. W przypadku sklepu internetowego celem będzie sprzedaż. Narzędzia analityczne pozwolą Ci dowiedzieć się jak wygląda proces zakupowy w Twoim sklepie. Co klienci robią po wejściu na stronę – czy kończą proces zakupowy przechodząc do płatności, czy z jakiegoś powodu zapisując produkt w koszyku opuszczają stronę. Odpowiednia analiza otrzymanych danych daje możliwość wyeliminowania ewentualnych błędów i poprawienie jakości.

W przypadku biznesów innych niż e-sklepy celem może być złożenie zapytania ofertowego przez klienta, dokonanie rezerwacji, itp.

To tylko wybrane, bardzo podstawowe rodzaje raportów, jakie można uzyskać dzięki Google Analytics. Narzędzie daje sporo więcej możliwości, jednak nie sposób opisać ich wszystkich w jednym wpisie. W dodatku są one różne w zależności od specyfiki prowadzonego biznesu.

Po co to wszystko?

Informacje uzyskane z Google Analytics są bezcenne. Dzięki nim możesz poznać swoich potencjalnych klientów. Będziesz mógł dostosować do nich rodzaj komunikacji i wydatki, odpowiadać na ich potrzeby i oczekiwania, realizować założone cele i wydatkować budżety reklamowe skuteczniej niż dotychczas.

Oczywiście samo wejście na stronę nie jest celem samym w sobie, ale pierwszym krokiem, który musi zrobić klient, by mógł lepiej poznać Twoją ofertę. Duża ilość wejść na stronę nie musi przekładać się na akcje czy sprzedaż. Ale dzięki analizie danych i statystyk jest duża szansa, że tak właśnie będzie.

Więcej możliwości

Ogromną zaletą Google Analytics jest też to, że jest „kompatybilne” z innymi narzędziami Google, np. z Google AdWords, Google Merchant Center, czy Google Webmaster Tool. Takie połączone dane dają jeszcze więcej możliwości analitycznych, a co za tym idzie również wdrożeniowych.

Jak zacząć?

Narzędzie do analizy jest bardzo proste i darmowe! Jego instalacja również nie powinna przysporzyć większych problemów. Nawet osobom, które z programowaniem nie miały nigdy do czynienia. Wystarczy posiadać konto na G-mailu, pobrać odpowiedni kod śledzenia i wstawić go w kodzie html witryny (więcej informacji w poradniku Google https://support.google.com/analytics/answer/1008080?hl=pl).

Ale wpięcie kodu to dopiero początek. Kolejny krok to systematyczna analiza danych.

Najlepiej gdy statystyki prowadzone są od samego początku funkcjonowania firmy w sieci. Dzięki temu dane są pełniejsze, szybciej można zacząć je analizować i wdrażać efektywne rozwiązania na tych analizach oparte. Jeśli natomiast do tej pory nie korzystałeś z Google Analytics, to mamy dla Ciebie radę – nie trać więcej czasu 🙂

Pamiętaj, że bez wnikliwej analizy wszystkie Twoje wysiłki podejmowane w celu zwiększenia widoczności firmy w internecie mogą zostać niezauważone.

0 comments