(Nie) takie linki straszne – 5 największych mitów na temat AdWords

10 lipca 2017
(Nie) takie linki straszne – 5 największych mitów na temat AdWords

O AdWords mówi się i pisze sporo. Jakby nie było, to obecnie jedno z najskuteczniejszych narzędzi reklamowych. Mimo to wciąż jest spora grupa przedsiębiorców, którzy AdWords omijają szerokim łukiem. Dlaczego? Dlatego, że ktoś kiedyś coś…, a ktoś inny w to uwierzył.

Mitów na temat linków sponsorowanych AdWords znaleźć można w sieci sporo. Mamy też z nimi do czynienia na co dzień, w trakcie rozmów z klientami. Zebraliśmy „najciekawsze” z nich i postanowiliśmy się z nimi rozprawić.

MIT 1 – NIKT NIE KLIKA W REKLAMY

Ale by się w Google uśmiali. Serio, gdyby to była prawda czy Google byłoby największą firmą mediową na świecie z przychodami reklamowymi na poziomie prawie 80 mld dolarów? (rok 2016). Firma badawcza eMarketer ocenia, że w 2017 r. Google uzyska ponad 60 mld dolarów przychodów tylko z reklam z wyszukiwarki (co stanowi prawie 60% światowego rynku reklam w wyszukiwarkach).

Skąd więc wziął się ten mit? Prawdopodobnie stąd, że rzeczywiście są ludzie, którzy celowo nie klikają w reklamę. Myślą, że jak sąsiad, sąsiadka, babcia i kot babci również nie klikają to reszta świata robi tak samo. Część osób omija reklamę, bo boi się, że jak kliknie będzie musiało za to zapłacić. Nie, to wcale nie jest śmieszne, raczej bardzo smutne bo pokazuje, że poziom wiedzy na temat AdWords jest nadal zbyt mały.

Jak jest naprawdę: Blisko 50% internautów nie odróżnia płatnej reklamy AdWords od organicznych wyników wyszukiwania. To znaczy, że wyszukując coś w największej na świecie wyszukiwarce ponad połowa użytkowników klika zarówno w reklamy jak i linki organiczne.

MIT 2 – KONKURENCJA MOŻE WYKLIKAĆ BUDŻET

Rzeczywiście w początkowym etapie funkcjonowania systemu AdWords taki problem się pojawił. Byli tacy, którym się najwyraźniej nudziło i celowo klikali w reklamy konkurencji, by wyklikać budżet, zanim reklama dotrze do potencjalnych klientów. Na szczęście Google szybko znalazło skuteczne rozwiązanie.

Jak jest naprawdę: Google bardzo dba o swoich reklamodawców, w końcu zyski z płatnej reklamy to lwia część przychodów spółki z Mountain View. Dzięki zainstalowanym na każdym komputerze plikom cookies system może wychwycić nieprawidłowości w postaci podejrzanych kliknięć (np. dużej ilości klików w krótkim czasie) i wykluczyć je z rozliczenia. Algorytm Google jest tak szybki, że wychwytuje wszystkie podejrzane sytuacje, zanim dojdzie do obciążenia konta reklamodawcy.

MIT 3 – REKLAMA ADWORDS JEST DROGA

Pytanie co oznaczy droga? Dla jednego wydać 500 zł miesięcznie na AdWords będzie dużo, dla innych – 500 zł dziennie to będzie mało. Ale są i tacy, którzy chcieliby się reklamować najlepiej wszędzie i jak najskuteczniej i oczywiście… za darmo.

Jak jest naprawdę: Fakt jest taki, że linki sponsorowane to jedna z najtańszych i najbardziej elastycznych form reklamowych. Przede wszystkim to reklamodawca sam ustala budżet – Google niczego Ci nie narzuca. Sam decydujesz ile chcesz wydać na reklamę – czy to w ujęciu dziennym, tygodniowym, czy na całą kampanię. Możesz również sam ustalić maksymalny koszt każdego kliknięcia – czyli kwotę jaką zapłacisz, gdy ktoś kliknie w Twoją reklamę.

Mocno konkurencyjne słowa kluczowe generują wyższe stawki kliknięć (jest więcej reklamodawców, którzy walczą o wyświetlania swoich reklam, więc stawki automatycznie są podbijane). Dobrze przygotowana, prowadzona i optymalizowana kampania pozwala na zmniejszanie wydatków przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności.

MIT 4 – REKLAMA ADWORDS JEST NIESKUTECZNA

Gdyby tak było, Google już dawno by zbankrutowało, a rozczarowani klienci szukaliby innych sposobów na reklamę. Tymczasem chętnych na reklamę w AdWords wciąż przybywa, a reklamowa pozycja Google jest póki co niezagrożona.

Ci, którzy twierdzą, że linki sponsorowane są nieskuteczne musieli mieć złe doświadczenia – być może sami próbowali prowadzić kampanie na własną rękę nie mając o tym większego pojęcia i zrazili się brakiem efektów, a może oddali się w ręce nieodpowiedniej agencji, która nie wiedziała jak skutecznie poprowadzić działania.

Jak jest naprawdę: Reklama AdWords może być nieskuteczna wtedy, gdy jest źle przygotowana i źle prowadzona. Odpowiednie zaplanowanie struktury kampanii i ustawień oraz systematyczna i wnikliwa analiza i optymalizacja – to wszystko wpływa na skuteczność linków sponsorowanych. Żeby była jasność – nie jest tak, że każdy kto kliknie w reklamę od razu zostanie klientem – to byłoby zbyt piękne. Ale AdWords daje naprawdę sporo narzędzi, dzięki którym jest duża szansa, że potencjalny klient staje się w końcu „Twoim” klientem.

MIT 5 – KAMPANIE ADWORDS SĄ DOBRE DLA DUŻYCH FIRM

Wielu reklamodawców uważa, że to narzędzie dla dużych firm, które mają spore budżety reklamowe i mogą sobie pozwolić na duże wydatki na reklamę.

Jak jest naprawdę: AdWords to idealne narzędzie dla małych biznesów i dla lokalnych firm. Pozwala na kierowanie reklam do szczegółowo sprecyzowanej grupy – np. do osób zamieszkujących konkretne miasto, a dokładne kryteria targetowania pozwalają obniżyć koszty reklamy i zwiększyć skuteczność – poprzez docieranie do osób, które rzeczywiście mogą być zainteresowane produktem czy usługą, a nie do wszystkich. Sam fakt braku ograniczeń budżetów reklamowych sprawia, że jest to narzędzie idealne dla małych firm.

To tylko niektóre z mitów, jakie krążą na temat linków sponsorowanych AdWords. Jeśli znasz inne – chętnie je poznamy. Odezwij się do nas i podziel się swoimi doświadczeniami.

0 comments