WordPress dla zielonych

17 czerwca 2017
WordPress dla zielonych

Ten wpis powstał z myślą o wszystkich, którzy jeszcze o WordPressie nie słyszeli lub słyszeli coś tam, ale nie do końca wiedzą o co kaman 😉

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS typu open source. CMS czyli Content Management System to, mówiąc najprościej, system zarządzania treścią, pozwalający na stworzenie serwisu www i swobodne nim zarządzanie. Takich CMS-ów jest sporo, a WordPress jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych. Według serwisu W3tech obecnie stosuje go niemalże 29% wszystkich stron internetowych na świecie!

Sławę zyskał głównie dzięki swej prostocie. Banalna instalacja i prosta obsługa to jego największe zalety. Jest naprawdę bardzo łatwy w obsłudze. Serio, nawet jeśli nie wiesz czym jest domena, serwer, FTP i dostajesz gęsiej skórki na sam dźwięk tych słów, z WordPressem nie powinieneś mieć problemu. System jest przystępny i intuicyjny, a przy tym daje szereg ciekawych możliwości.

Ogromną zaletą WordPressa jest możliwość dokonywania samodzielnych aktualizacji i edycji treści. Fakt ten doceniają klienci, którzy chcą samodzielnie edytować zawartość swojej strony, nie angażując w to agencji. To nie tylko spora oszczędność czasu, ale również pieniędzy.

Łatwo można edytować nie tylko treść, ale również zawartość graficzną. Nawet jeśli dużych zmian layoutu nie dokonuje się zbyt często, to od czasu do czasu konieczne jest odświeżenie witryny, dodanie nowych funkcji czy dostosowanie jej do aktualnych standardów (jak np. dopasowanie strony do urządzeń mobilnych, które jeszcze niedawno było czymś zupełnie nowym, a teraz jest absolutnym standardem). WordPress posiada kilkanaście tysięcy tzw. gotowych skórek, dzięki którym szybko możesz zmienić wygląd witryny. Nawet jeśli zdecydujesz się zlecić to agencji (np. z braku czasu) koszty takich prac na stronie opartej o WordPressa będą nieporównywalnie niższe niż strony postawionej na innych CMS-ach.

Oprócz dużego wyboru szablonów (darmowych i płatnych) system oferuje również kilkanaście tysięcy różnych wtyczek i rozszerzeń, umożliwiających rozbudowywanie witryny w dowolnym kierunku, dodawanie nowych modułów i funkcjonalności, przy jednoczesnym minimalizowaniu ilości prac programistycznych.

Wokół WordPressa funkcjonuje obecnie ogromna społeczność internetowa, programistów i pasjonatów z całego świata. Ludzie ci wymieniają się doświadczeniami, pomysłami, wspólnie pracują nad nowymi wtyczkami, by usprawnić system, tworzą darmowe instrukcje użytkowania, oferując wsparcie techniczne w razie kłopotów.

System cały czas jest rozwijany, pojawiają się nowe funkcje i wtyczki oraz aktualizacje, które często dokonują się automatycznie bez konieczności angażowania użytkownika. Wszystko to sprawia, że jest to idealny system dla osób ceniących połączenie wygody i prostoty użytkowania, z szerokimi możliwościami.

I na koniec jedna z największych zalet WordPressa – to ulubieniec Google. Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie po prostu kocha strony na WordPressie. System jest świetnie zoptymalizowany pod wyszukiwarkę, a dodatkowe wtyczki SEO pozwalają uzyskać jeszcze lepsze efekty pozycjonowania. Jeśli więc zależy Ci na dobrej widoczności witryny w Google powinieneś wybrać WP.

Żeby nie było tak słodko, dodajmy troszkę dziegciu do tej beczki miodu, bo jednak WordPress nie jest idealny. To nie zawsze najlepsze rozwiązanie i nie dla każdego. Jak każdy gotowy system tak i WordPress ma pewne ograniczenia, a największe problemy są związane z bezpieczeństwem. Bez odpowiednich zabezpieczeń, odpowiedzialnego podejścia do logowania oraz stałych optymalizacji możesz wpaść w poważne kłopoty. Bo WP to system najpopularniejszy, ale też najczęściej atakowany…

CMS możesz pobrać i zobaczyć na stronie: wordpress.org

Jeśli chcesz dokładniej poznać możliwości WordPressa zapraszamy do nas – chętnie opowiemy o nich przy dobrej kawie. Mamy za sobą sporo udanych realizacji stron opartych na WP, więc chętnie pomożemy.

0 comments