Ile zapłacisz za kampanię linków sponsorowanych AdWords?

5 kwietnia 2017
Ile zapłacisz za kampanię linków sponsorowanych AdWords?

Bez względu na to czy będziesz pracować z agencją czy chcesz prowadzić kampanię linków sponsorowanych AdWords samodzielnie, pytanie o koszty to jedno z tych, które pojawi się jako pierwsze.
Ile zapłacę za to, że reklama mojej firmy pojawi się w wyszukiwarce Google i … dlaczego tak dużo? Odpowiedź zazwyczaj jest jedna – „to zależy”. W tym wypadku zależy od Google. Tylko i wyłącznie. Póki co to Google ustala zasady. Zgodnie z nimi jest kilka czynników, które mają istotny wpływa na koszty kampanii.

Konkurencja

System AdWords działa na zasadzie aukcji, prowadzonej w czasie rzeczywistym. Reklamodawcy, którzy chcą wyświetlać swoje reklamy dla wybranego słowa kluczowego „walczą” o pozycje swoich reklam, oferując wyższe od konkurencji stawki za kliknięcie. Im więcej reklamodawców bierze udział w aukcji, tym większe koszty dołączenia do niej. To znaczy, że jeśli działasz w mocno konkurencyjnej branży, musisz przygotować się na wyższe stawki kliknięć.
Czy to oznacza, że reklama tekstowa AdWords nie sprawdzi się tam gdzie jest duża konkurencja? Wręcz przeciwnie. W takich wypadach zyski ze sfinalizowanej z kampanii transakcji znacznie przekraczają wydane na reklamę pieniądze. I o to w tym chodzi.
Najtańsze kliknięcia w reklamę można mieć już za kilkanaście groszy, najdroższe – to nawet kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcesz określić przybliżoną stawkę za kliknięcie możesz skorzystać z planera słów kluczowych w koncie AdWords.

Jakość

Działania konkurencji to jeden z ważniejszych czynników wpływających na koszty kampanii, ale nie jedyny. Równie istotnym czynnikiem jest tzw. wynik jakości. O ile maksymalną stawkę za kliknięcie możesz sobie po prostu ustalić, o tyle na wynik jakości trzeba zapracować.
Składa się na niego kilka czynników: trafność słowa kluczowego, dopasowanie tekstu reklamy do słowa kluczowego, jakość strony docelowej, tzw. współczynnik klikalności oraz historia konta.
Dlaczego wynik jakości jest taki ważny? Bo dzięki niemu możesz uzyskać wyższą pozycję reklamy niż konkurencja, płacąc za nią niższą stawkę.

Struktura kampanii

Odpowiednio przygotowana kampania może być tańsza niż kampania przygotowana przez laika. Głównie chodzi o to, aby struktura kampania była przejrzysta i łatwa w monitorowaniu (w dużym skrócie podział kampanii na odpowiednie grupy reklam, wybór odpowiednich dopasowań dla słów kluczowych, wykluczenia, itp.) Nie ma co ściemniać – stworzenie odpowiedniej struktury wymaga dobrej znajomości systemu AdWords oraz niemało czasu.

Optymalizacja

To jeden z istotniejszych czynników, mimo to niektórzy kompletnie o nim zapominają. Przygotowanie i uruchomienie kampanii linków sponsorowanych to dopiero początek. Dopiero potem zaczyna się prawdziwa zabawa. Analizować i optymalizować można dosłownie wszystko, począwszy od ustawień kampanii, przez słowa kluczowe, po treści reklam. Skuteczna optymalizacja pozwala znacząco obniżyć koszty kampanii.

Samemu czy z agencją

Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie kampanii licząc, że uda się dzięki temu oszczędzić nieco środków. Zamiast płacić agencji wolą przeznaczyć je na budżet kampanii, nie jest bowiem tajemnicą, że praca z agencją wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Często jednak okazuje się, że mimo dodatkowych kosztów firma wychodzi z kampanii na plus. Dlaczego? Dlatego, że pracujący w agencji ludzie mają większą wiedzę i więcej czasu na prowadzenie i optymalizację działań w AdWords.
Natomiast wielu przedsiębiorców prowadząc swoją pierwszą kampanię dopiero poznaje system AdWords, przez co nie udaje się im od razu osiągnąć zamierzonych efektów, budżet się wyczerpuje, a efektów często brak lub są niezadowalające.
Dlatego warto dobrze przemyśleć kwestie samodzielnego prowadzenia kampanii.

To w końcu ile to kosztuje?

Elastyczność to jedna z największych zalet systemu AdWords. Sam określasz jaki budżet chcesz przeznaczyć na kampanię, ile płacić za kliknięcie, ile wydawać dziennie, itd. Jeśli nie wiesz jak zaplanować budżet swojej kampanii skorzystaj z planerów AdWords, ale pamiętaj by traktować je tylko jako punkt wyjścia.
Jeśli chcesz zacząć reklamować się w Google za pomocą linków sponsorowanych, ale nie masz czasu lub pomysłu jak się za to zabrać, zawsze możesz zlecić prowadzenie kampanii nam 🙂
A jeśli próbowałeś sam, ale Twoja dotychczasowa kampania nie przynosiła oczekiwanych efektów – chętnie ją przeanalizujemy i popracujemy nad zwiększeniem efektywności.

0 comments