Traf klienta na Facebooku

24 stycznia 2017
Traf klienta na Facebooku

Zastanawiałeś/aś się kiedyś jak dotrzeć do osób, które… nie szukają Twojej firmy lub jej podobnych? Tak wiemy, to brzmi trochę dziwnie. Po co wydawać kasę na reklamę, która trafi do osób, które wcale nie szukały danego produktu lub usługi? Zwykłe zawracanie d…
A teraz pomyśl. Czy Ty kupujesz tylko to czego szukasz? (jeśli jesteś kobietą nie odpowiadaj – wiemy jak jest 🙂 ). Czy zdarzyło Ci się, że siedząc w necie nagle zobaczyłeś/aś wyskakujące lub migające okienko, tudzież inne tego typu wkur… badziewie i olśniło Cię – „O kurde, to jest właśnie to, czego potrzebuję!”.

To, że ludzie czegoś nie szukają wcale nie oznacza, że nie są tym zainteresowani!

Do napisania tego artykuły w dużej mierze skłoniły nas rozmowy z naszymi potencjalnymi klientami. Dla wielu z nich marketing internetowy równa się Google. Czyli: pokazujemy reklamę (zazwyczaj tekstową) ludziom, którzy szukają produktów lub usług jakie mamy w ofercie. Proste i skuteczne.
Ale co z pozostałymi klientami? Skoro nie szukają to znaczy, że możemy mieć ich w d…? A może to my powinniśmy ich poszukać?

Jak znaleźć tych, którzy nas nie szukają?

Ciągle zastanawia nas jak to możliwie, że tak niewiele osób prowadzących własny biznes ma świadomość tego, jaką moc reklamową niesie ze sobą Facebook. Firmowe działania na tym portalu to dla większości wyłącznie prowadzenie branżowego fan page’a, a i z tym nie jest najlepiej, bo szacuje się, że ma go tylko 15-20% polskich przedsiębiorstw. Tymczasem Facebook to nie tylko zabawne posty, słit focie czy firmowa stronka.
Facebook to wielka społeczność… konsumentów. Tylko w Polsce liczba aktywnych użytkowników wynosi ponad 14 milionów. 10 milionów loguje się do serwisu codziennie, a 11 milionów korzysta z mobilnej aplikacji (dane z 2016 roku opublikowane przez Facebooka). To ogromny potencjał marketingowy i reklamowy.
To właśnie na Facebooku aż 60% użytkowników poznaje nowe marki. Co prawda tylko 30% facebookowiczów przyznaje, że szuka tam produktów i usług (wiadomo – większość to masochiści, którzy wchodzą na Fejsbunia żeby pooglądać jakie znajomi mają zajebiste życie, extra wakacje, grzeczne dzieci i co jedzą na obiad/śniadanie/kolację itp., itd.).
Ale tak jak wspomnieliśmy – tym razem nie do końca interesują nas ludzie, którzy szukają Twojej firmy. Tym razem to my szukamy ich.

Targetowanie

Facebook to ludzie. Realne osoby, które mają określone zainteresowania, hobby, pracują w konkretnych firmach/branżach i mają określone poglądy, status związku, sytuację życiową (np. oczekują dziecka, szukają pracy lub właśnie ją znaleźli, itp.), spędzają wolny czas w taki czy inny sposób. Te dane mówią bardzo dużo o potencjalnym kliencie i na ich podstawie możemy ocenić czy dana osoba będzie zainteresowana Twoim produktem/usługą.
Precyzyjne targetowanie jest niewątpliwie jedną z największych zalet reklamy na Facebooku. Ale to dopiero pierwszy krok do sukcesu. O powodzeniu decyduje również wyznaczony cel, który tak jak w przypadku innych kampanii (np. w Google) powinien być mierzalny i może dotyczyć zarówno działań podejmowanych przez użytkowników w serwisie jak i poza nim.

Cel

Wybór celów reklamowych na Facebooku jest naprawdę duży. Trzeba wiedzieć, na który się zdecydować w zależności od sytuacji. Celem może być:
– aktywności dotycząca danego posta,
– polubienia naszego fan page’a,
– dotarcie do osób w pobliżu firmy poprzez rozpoznawalność lokalną,
– zwiększenie rozpoznawalności marki poprzez dotarcie do osób, które z większym prawdopodobieństwem zwrócą uwagę na Twoje reklamy i zwiększą znajomość marki,
zwiększenie zasięgu poprzez wyświetlenie reklamy maksymalnej liczbie osób,
– skierowanie ludzi do miejsca docelowego na Facebooku lub poza nim – zazwyczaj na Twoją stronę internetową poprzez kliknięcie linku,
– promocja aplikacji – zachęcanie użytkowników do zainstalowania aplikacji,
– promocja wydarzenia, aby większa liczba osób zobaczyła wydarzenie i zareagowała na nie,
– promocja filmu, w celu zwiększenia liczby widzów filmu,
– pozyskanie kontaktów poprzez utworzenie formularza, który będzie gromadzić informacje od użytkowników, takie jak subskrypcja biuletynu, wyceny i dalsze kontakty telefoniczne,
– zwiększenie liczby konwersji poprzez zachęcania do podejmowania cennych działań w Twojej witrynie,
– zwiększenie aktywności użytkowników aplikacji,
– promowanie swojej oferty,
– promocja katalogu produktów przy wykorzystaniu reklam, które automatycznie przedstawiają produkty z katalogu na podstawie grupy odbiorców,
– zachęcenie ludzi do odwiedzenia Twoich sklepów.
Dokładne zdefiniowanie celu to podstawa sukcesu kampanii. Ale jeśli się pomylisz przy tym kroku, nie martw się – łatwo to zmienić, konfigurując szybko nową kampanię 🙂

Remarketing

Facebook, podobnie jak Google pozwala na wykorzystanie remarketingu, w dwóch wariantach: remarketing standardowy – pozwalający na dotarcie do osób, które odwiedziły stronę www oraz remarketing dynamiczny – dla osób, które interesowały się konkretnym produktem, czytały dany artykuł, itp. Remarketing to świetnie narzędzie pozwalające podtrzymać zainteresowanie ofertą i utrzymać kontakt z potencjalnym klientem.

Kreacja i optymalizacja

Jeśli chodzi o możliwości kreacji reklamowych na Facebooku, jest ich naprawdę wiele. Możemy wykorzystać zdjęcia, filmy, tzw. karuzele, pokazy slajdów czy nie tak dawno wprowadzony format – kanwę, która umożliwia atrakcyjne zaprezentowanie produktów lub usług bezpośrednio na Facebooku. Formy reklamowe na największym portalu społecznościowym świata ciągle się rozwijają i trzeba być ciągle na bieżąco, żeby nie przegapić jakiejś ciekawej nowinki.
Kampanie na Facebooku, podobnie jak te w Google, można analizować i optymalizować, podnosząc ich skuteczność. Analizować można właściwie wszystko. Począwszy od stawek, które płacimy za wyświetlanie reklamy, przez analizę zachowań odbiorców reklamy (np. czy bardziej opłaca się wyświetlać reklamy kobietom czy mężczyznom, osobom młodszym czy starszym, która reklama lepiej zadziałała i przyniosła więcej konwersji, itp.), po wybór miejsca wyświetlania reklamy i rodzaju urządzenia (desktop, mobile). Dobra optymalizacja kampanii pozwala na znaczącą poprawę wyników i zaoszczędzenie trochę grosza, ale to temat na odrębny artykuł – stay tuned!

Facebook czy Google?

Nadal uważamy, że z tego wujaszka Google jest fajny ziom i że warto u niego wydawać pieniądze na reklamę. Ale wiemy też, że nie zawsze Google jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Facebook czasami dotrze tam, gdzie Google dotrzeć nie może, a w dodatku świetnie wspomoże kampanię AdWords. Oba narzędzia przenikają się i uzupełniają, dlatego często najlepszym rozwiązaniem, dającym zaskakujące efekty jest równoległe prowadzenie zintegrowanej kampanii w Google i na Facebooku.

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w Facebooka?

Reklama na Facebooku to także aspekty wizerunkowe. Kampanie reklamowe tam prowadzone pozwalają skutecznie budować społeczność wokół marki na najpopularniejszym na świecie portalu społecznościowym, pomagają oswajać z firmą potencjalnych klientów.
Nie można zapomnieć również o rekomendacjach, które są nieocenioną siłą Facebooka. Możliwość polecania znajomym produktu lub usługi sprawia, że jeśli masz dobry produkt, to Klienci sami dowiadują się o Tobie, podczas gdy Ty leżysz i pachniesz (albo tylko leżysz).
Pamiętaj, że Facebook to ludzie. Bardzo dużo ludzi. I jest ich coraz więcej. Część z nich to z pewnością Twoja grupa docelowa i potencjalni klienci, których nie powinieneś mieć… wiadomo gdzie.

Jeśli chcesz pogadać o reklamie na Fejsie – pisz, dzwoń, przyjdź (kończy nam się kawa, więc weź dla pewności swoją).

0 comments