Czy warto wydawać kasę na reklamę w Google?

13 stycznia 2017
Czy warto wydawać kasę na reklamę w Google?

Odpowiedź brzmi tak, jeśli chcesz, żeby o Twojej firmie wiedział ktoś więcej niż Ty i Twoi pracownicy. Czy to się komuś podoba czy nie kampanie prowadzone w Google należą obecnie do najskuteczniejszych wśród wszystkich działań marketingowych podejmowanych w Internecie. Dlatego jeśli w ogóle chcesz wydać kasę na jakąkolwiek reklamę to powinieneś wydać ją przede wszystkim na reklamę w Google. I kropka.

Nie przekonaliśmy Cię? W takim razie musisz poczytać trochę nudnych statystyk.

Może trudno w to uwierzyć, ale znajdujemy się w czołówce krajów, w których internauci stanowią największy odsetek populacji. Liczba użytkowników Internetu w Polsce w grudniu 2016 roku wyniosła ogółem 27,5 mln (za Gemius) – tak więc ¾ Polaków to internauci (o reszcie zapominamy, skoro nie korzystają z neta to znaczy, że… nie korzystają z neta).

Wszyscy pozostali to potencjalni Klienci – dla nas, dla Twojej konkurencji albo dla Ciebie. I pewnie codziennie zastanawiasz się jak do nich dotrzeć. Nękanie telefonami i zarzucanie ulotkami – nie, to już nie te czasy. Billboardy? Dowiesz się z nich po ile są kurczaki w hipermarkecie albo kto kandyduje w wyborach.

Twój potencjalny Klient szuka Cię w… Internecie. Tadam! Niby proste i oczywiste, a jednak nie wszyscy jeszcze kumają. I dalej dzwonią, listy piszą… Tymczasem jest dużo prostszy i tańszy sposób!

Google to największa wyszukiwarka w Internecie i posiada totalny monopol zgarniając ponad 97% wszystkich zapytań w naszym kraju-raju (dane z grudnia 2016 roku za Gemius). Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ta pozycja mogła być zagrożona. Tak więc – jeśli nie ma Cię w Google to tak jakby Cię wcale nie było (serio). Naprawdę zaskakujące jest jednak to, że w czasach, gdy wszyscy szukają wszystkiego w sieci, są jeszcze osoby, które podważają sens wydawania pieniędzy na reklamę tam, gdzie one na bank się zwrócą.

A propos kasy. Jeśli jak większość Polaków prowadzących własny biznes dobrze oglądasz każdą złotówkę dwa razy, zastanawiając się na co ją wydać, to z pewnością docenisz fakt, że w Google sam decydujesz ile wydajesz na reklamę. Mało tego – możesz sprawdzić czy to co wydałeś zwróciło się. Oczywiście Google też zarabia. Ale w sytuacji gdy zarabiasz i Ty i Google wszyscy są zadowoleni, a układ jest sprawiedliwy (lub przynajmniej wszyscy udają, że tak jest).

Google to nie tylko kanał, w którym na bank są Twoi potencjalni Klienci. To także szeroki wachlarz zróżnicowanych narzędzi, które pozwolą Ci dotrzeć do Twojej grupy docelowej bez względu na to kim ona jest. No chyba że Twoją grupą docelową jest ten co czwarty nieszczęsny Polak, który nie korzysta z netu. Wtedy bez kitu daj sobie spokój z Google – wróć do lizania znaczków i wysyłania listów 😉

Wspomniana wcześniej wyszukiwarka to tylko jedno z narzędzi, przy użyciu którego możesz dotrzeć z informacją o swojej firmie do potencjalnych klientów. Google oferuje także inne narzędzia – kampanie w sieci reklamowej, reklamy w Gmailu, remarketing, Google Merchant Center, czy… YouTube. Tak, jeśli nie wiesz, to druga największa wyszukiwarka w polskim Internecie też jest ich. W grudniu ubiegłego roku YouTube zajął 5 miejsce na liście właścicieli witryn i wydawców najczęściej odwiedzanych przez internautów (prawie 20 mln użytkowników).

Wszystkie te narzędzia łączą szerokie możliwości targetowania, dokładnego mierzenia efektów, analiz i optymalizacji. Dają także pełną kontrolę nad budżetem reklamowym. Wszystko to wpływa na wysoką skuteczność podejmowanych działań.

Zmierzając do finału, właściwie powinniśmy zmienić tytułowe pytanie „Czy warto wydać kasę na reklamę w Google” na „Jak skutecznie wydać kasę na reklamę w Google”. Nie CZY tylko JAK?

My wiemy jak, a przynajmniej staramy się podtrzymywać w sobie przekonanie, że wiemy. W kolejnych wpisach przybliżymy każde z oferowanych przez Google narzędzi, dzięki czemu łatwiej będziecie mogli wybrać te, które sprawdzą się w Waszym biznesie. A my chętnie pomożemy w ich wdrożeniu 😉

0 comments