Elementarz reklamy na Facebooku – podstawy

12 grudnia 2016
Elementarz reklamy na Facebooku – podstawy

W poprzednim wpisie dotyczącym Facebooka poruszyliśmy temat prowadzonej tam komunikacji oraz podaliśmy kilka tips & tricks, jakie powinniście stosować przy powadzeniu własnej strony. Ale Facebook pozwala nam dotrzeć do potencjalnych odbiorców nie tyko dzięki publikowaniu postów na fan page, ale również wykorzystując płatne formy promocji.
Co więcej, po tegorocznych zawirowaniach z facebookowym algorytmem, wsparcie reklamowe naszej komunikacji staje się niezbędne, jeżeli chcemy czerpać konkretne korzyści z obecności na portalu.

Warto, aby nasze treści docierały do jak najszerszego grona potencjalnych odbiorców, dlatego jeżeli nie mamy odpowiedniej bazy własnych fanów, musimy wesprzeć przekaz płatnymi kampaniami. Szkoda naszej pracy na tworzenie contentu, który zobaczy mama, ciocia i trochę znajomych. Oni już nas znają, a my chcemy dotrzeć do tych, którzy o nas nie słyszeli albo nie są do końca przekonani. Oczywiście kreatywność i Real Time Marketing są zawsze w cenie, ale o tym w następnym wpisie. Teraz skupmy się na możliwościach promocyjnych i podstawowych formatach reklam na Facebooku.

Facebook daje nam naprawdę sporo możliwości reklamowych pod kątem celów, formatów, miejsca udostępniania czy kierowania reklam. W zależności od tego czy chcemy maksymalizować konwersje zakupowe, budować zasięg, zwiększyć ilość kliknięć czy rejestracji, pod tym kątem dobieramy formaty reklamowe, które oferuje portal. A jest ich kilka. Samych celów Facebook podaje 9, np. przekierowanie do naszej strony www, promowanie postów, wydarzeń, promocja naszego fan page, zwiększenie konwersji. Do wyboru do koloru.

Zdecydowanym plusem wykorzystania Facebook Ads jest ich zasięg. Facebook jako największe medium internetowe daje nam możliwość dotarcia do naprawdę sporej grupy odbiorców. To czy dotrzemy i zainteresujemy kogoś naszym produktem zależy tak naprawdę od nas i agencji, z którą współpracujemy. Duża dowolność kreowania reklam, możliwość szybkich zmian i dostosowania kreacji do konkretnego odbiorcy jest naprawdę dużym ułatwieniem. Jeżeli dobrze go wykorzystamy będziemy mogli osiągnąć to, po co weszliśmy z firmą na Facebooka, czyli rozwinąć swój biznes.

Targetowanie Facebook to naprawdę solidne narzędzie do zaistnienia w świadomości tych odbiorców, na których najbardziej nam zależy. Nie tylko pod kątem płci, obszaru geograficznego czy nawet zainteresowań. Dzięki wykorzystaniu piksela – małego kawałka kodu, który wgrywamy na naszą stronę – możemy dokładnie mierzyć, liczyć i analizować zachowanie użytkowników portalu reagujących na proponowane przez nas treści. To użyteczne narzędzie dostarcza mnóstwo informacji, które możemy wykorzystać chociażby do tego, aby stwierdzić ile kosztowało nas wygenerowanie leadu. Fajnie jest wiedzieć jakie koszty musimy ponieść, żeby sprzedać nasz produkt. A to nie wszystko. Możemy też dokładnie mierzyć, kto kocha naszą markę, która kreacja bardziej działa na kobiety, a która na posiadaczy kota. Też fajne prawda?
W targetowaniu Facebook znajdziemy jeszcze jedno „szatańskie” rozwiązanie. Możemy kierować naszą kreację do fanów naszej konkurencji i zapoznać ich z naszą ofertą 🙂

Kampanie reklamowe na Facebooku mają wiele zalet i wśród mniej zorientowanych uchodzą za proste, ale czy zawsze się opłacają i przynoszą pożądane skutki? Odpowiedź jest prosta – nie zawsze. I nie wynika to z tego, że Facebook nie jest dla wszystkich. Uruchomienie postu sponsorowanego z poziomu fan page to maksymalnie 2 minuty roboty. Ale czy te dwie minuty i budżet, który ustawimy będą wykorzystane efektywnie? Jeżeli źle zdefiniujemy nasze potrzeby i cele, to nawet kampania o dużym budżecie niewiele nam da. Jeżeli źle lub nieuważnie ustawimy samą kampanię i nie będziemy jej na bieżąco analizować i optymalizować, to też nie osiągniemy założonego efektu.

Na rynku istnieje wiele narzędzi dedykowanych kampaniom Facebook, ale te dobre są płatne. A te darmowe albo nieintuicyjne albo nieprzydatne. Dedykowane narzędzie Facebook, czyli Power Editor, nie jest proste i musimy poświęcić sporo czasu, aby się go nauczyć. Prowadzenie złożonych kampanii w portalu nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Trzeba poświęcić na to sporo czasu i energii. No i mieć trochę samozaparcia 🙂

Jeśli nie masz czasu lub nie wiesz jak skutecznie prowadzić kampanie reklamowe na Facebooku, zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy!

Więcej na temat szczegółowego kierowania reklam w social media w kolejnych wpisach.

0 comments