(Nie)doceniony copywriting

18 listopada 2016
(Nie)doceniony copywriting

Jak Cię piszą, tak Cię widzą. W Internecie, jak nigdzie indziej, hasło to sprawdza się idealnie. Jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej zaprezentować się w sieci, dobrze zapamiętaj czym jest copywriting.

Jak przykuć uwagę?

7-10 sekund – tyle średnio spędza użytkownik na stronie www. Często jest to zaledwie 5 sekund. Dokładnie tyle czasu masz na to by przekonać go do tego by został u Ciebie dłużej. To naprawdę niewiele. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnego Klienta? Czy atrakcyjna grafika na stronie zawsze wystarczy? Zdecydowanie nie!

Większość internautów przegląda strony pobieżnie, skanując szybko wzrokiem ich zawartość. Tylko nieliczni poświęcają więcej czasu na przeczytanie tego co jest na stronie. Często dlatego, że zawartość stron to kopia i zlepek treści z innych witryn. Nic więc dziwnego, że nikt nie chce czytać tego samego po raz n-ty.

Takie działanie nie tylko zniechęca do dalszego czytania, ale sprawia, że firma uznawana jest za mało atrakcyjną i ciekawą.

Dlatego tak ważne jest, by już na początku zaciekawić Klienta i sprawić by chciał czytać dalej. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi copywriting. Brzmi skomplikowanie i tajemniczo? Czy to kolejny wymysł speców od marketingu internetowego? Niekoniecznie.

Czym jest copywriting?

Copywriting to dość szerokie pojęcie. Najogólniej ujmując to umiejętność pisania, tworzenia treści o charakterze marketingowym i reklamowym. Treści te mogą być wykorzystywane na stronach www, plakatach, ulotkach reklamowych, blogach. Mogą to być także opisy produktów, artykuły sponsorowane, czy teksty publikowane w social media.

Copywriting sprzedaje?

Copywriting to nie tylko umiejętność poprawnego operowania słowem. To także znajomość klientów, ich oczekiwań, potrzeb i emocji oraz innych czynników wpływających na podejmowanie decyzji. W tym kontekście copywriting można określić jako sztukę sprzedawania przy pomocy słów. Czasem wystarczy zmiana jednego słowa w komunikacie marketingowym, by zwiększyć jego skuteczność.

Copywriting a SEO

Copywriting to także umiejętność pisania pod wyszukiwarkę. Tak, by teksty nie tylko były ciekawe dla ludzi, ale również dobrze ocenione przez roboty indeksujące witrynę w Google (o tym więcej w kolejnych wpisach).

Dlaczego to takie ważne?

Skoro copywriting jest tak ważny, dlaczego przez wielu jest wciąż uznawany za nieistotny? Może dlatego, że wiele osób uważa, że lepiej zainwestować w ciekawą i atrakcyjną grafikę na stronie niż wydawać pieniądze na copywritera. Tylko czy grafika na stronie mówi o Tobie czy Twojej firmie coś więcej, czy klient ma szanse dowiedzieć się kim jesteś i co możesz mu zaoferować, jakie korzyści zyska współpracując z Tobą? Nie! Natomiast atrakcyjna i oryginalna treść to nie tylko szansa na powiedzenie o sobie czegoś więcej, odróżnienie się od konkurencji. To również okazja do tego, by powiedzieć Klientom dlaczego akurat z Tobą powinni współpracować.

Fakt, za dobrą treść trzeba zapłacić, podobnie jak za fajną grafikę czy skuteczną kampanię. Pamiętaj jednak, że wydane na własną firmę pieniądze należy traktować jako inwestycję, która zwróci się z zyskiem.

Wiele osób rezygnuje z usług copywritera, ponieważ uważa, że napisanie ciekawego tekstu na stronę www czy ulotkę to bułka z masłem. Gorzej, gdy przychodzi jednak do napisania czegokolwiek. Pojawia się problem. Bo jak przygotować tekst, by był zupełnie inny niż teksty na setkach podobnych stron, jak przygotować opisy produktów w sklepie, żeby od razu zachęcały do zakupu? Ma być ciekawie, oryginalnie i jeszcze seo friendly?

Tu potrzebna jest szeroka wiedza z wielu dziedzin i doświadczenie poparte praktyką.

Jak to zrobić?

Jeden z amerykańskich biznesmenów powiedział kiedyś: „Jeśli nie masz pojęcia o diamentach, poznaj jubilera”. Jeśli nie znasz się na pisaniu tekstów, przygotowanie treści sprawia Ci trudność lub po prostu nie masz na to czasu – masz dwa wyjścia: zatrudnić copywritera na stałe (sprawdzi się wtedy, gdy regularnie masz dużo treści do przygotowania) lub zlecić przygotowanie treści, haseł, komunikatów copywriterowi.

Jeśli pod wpływem tego wpisu doszedłeś/-łaś do wniosku, że przydałaby Ci się pomoc copywriterska, to możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy.

0 comments