AdWords – samemu czy z agencją?

28 października 2016
AdWords – samemu czy z agencją?

Kampanie AdWords to obecnie jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocji w Internecie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców chce wykorzystać je do promocji swojego biznesu.

Samemu czy z agencją – to pytanie pojawia się zwykle jako pierwsze, lub jedno z pierwszych. Odpowiedź jest prosta – to zależy 🙂 Od czego? Od kilku czynników.

CZAS

Zastanów się czy masz czas, żeby zająć się tym samodzielnie. Prowadzenie kampanii AdWords jest bardzo czasochłonne. Określenie celu kampanii, przygotowanie struktury, treści reklam to dopiero początek. Najlepsze zaczyna się potem. Mamy tu na myśli systematyczną i nieustającą optymalizację, czyli takie konfigurowanie kampanii, żeby osiągała jak najlepsze efekty. A więc testy, próby, zmiana ustawień, słów kluczowych, treści reklam, banerów, itp. Na to potrzeba czasu, naprawdę duuuużo czasu. Jeśli go nie masz – zapomnij o samodzielnym prowadzeniu kampanii. Jeśli ograniczysz się tylko do jej uruchomienia i zostawisz, by żyła własnym życiem, stracisz zainwestowane w kampanię pieniądze i nie poznasz możliwości jakie niesie ze sobą to narzędzie.

WIEDZA

Wśród wielu przedsiębiorców panuje opinia, że AdWords to nic trudnego i codzienne korzystanie z Internetu i Google wystarczy, aby samodzielnie poprowadzić kampanię. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć metodą prób i błędów. Ale na to potrzeba czasu (patrz wyżej). Konieczna będzie również znajomość narzędzi analitycznych, dzięki którym możliwe będzie mierzenie efektów kampanii. Musisz też liczyć się z tym, że zanim dobrze wgryziesz się w temat, zainwestowane w kampanię środki nie będą się zwracać. Zastanów się czy możesz sobie na to pozwolić.

PIENIĄDZE

Niezwykle istotny aspekt. Nie jest tajemnicą, że prowadzenie kampanii z agencją wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oprócz budżetu na reklamę musisz doliczyć opłatę za prowadzenie kampanii, czasem dodatkowo prowizję za wygenerowaną z kampanii sprzedaż (różne agencje stosują różne metody rozliczeń). Jednak bardzo często koszty te szybko zwracają się. Dzięki fachowej optymalizacji udaje się bowiem skutecznie obniżyć koszty kliknięć, co przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie budżetu i lepsze efekty sprzedażowe.

CO NA TO GOOGLE?

Argumentem przemawiającym za prowadzeniem kampanii na własną rękę może być solidne wsparcie jakiego Google udziela reklamodawcom. Możesz konsultować się z doradcą Google, który odpowie na pytania, pomoże, doradzi. Jest to jednak pomoc doraźna, w początkowym etapie prowadzenia kampanii. Potem musisz sobie radzić sam lub, zgodnie z sugestią Google, skorzystać z pomocy agencji.

Podsumowując: jeśli chcesz, by zainwestowane w kampanię środki były efektywnie wykorzystywane, zależy Ci na długofalowych efektach, oczekujesz przejrzystych raportów i analiz to zleć prowadzenie swojej kampanii profesjonalnej agencji.

O tym jak w tym gąszczu wielu agencji znaleźć tę jedną, jedyną przeczytacie w kolejnych wpisach.

0 comments