Zrób sobie dobrze na Facebooku

18 października 2016
Zrób sobie dobrze na Facebooku

Od kiedy Facebook na dobre zagościł na polskim rynku powstało wiele teorii na temat tego jak prowadzić firmowy fan page. Czy wyznacznikiem dobrze prowadzonego profilu zawsze jest liczba fanów? Czy zdjęcia i śmieszne memy to najlepszy sposób na uzyskanie dużej ilości lajków? Jak prowadzić merytoryczny i profesjonalny fan page, żeby nie wiało na nim nudą?

Pytań jest wiele, odpowiedź jedna… to zależy. Od czego? Od tego po co właściwie chcemy wchodzić do social mediów. Wielu odpowie – Jak to po co? Przecież wszyscy tam są. Będziemy i my! Niestety nie tędy droga.

Truizmem byłby stwierdzenie, że nie ma złotego środka, bo tak po prostu jest. Facebook jest tylko jednym z narzędzi marketingowych, które może się nam przysłużyć do osiągania naszych celów biznesowych. To bardzo ciekawe medium, które odpowiednio wykorzystane skutecznie wspomaga inne działania marketingowe firmy podejmowane w sferze off i online. W rękach nieodpowiednich osób może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przykładów tego jak Facebook zmienił sposób postrzegania danej marki jest wiele. Niektóre są dobrym wzorem do naśladowania, inne case’y to gotowa recepta na to czego unikać i absolutnie nie robić w social mediach.

Wchodząc do SM warto mieć zawsze na uwadze fakt, że to trochę działanie na żywym organizmie. Rozmawiamy przecież z ludźmi. Z żywymi istotami, które mogą nas albo pokochać albo znienawidzić. Nie znamy tych ludzi. Musimy ich poznać i zachęcić do tego, aby z nami rozmawiali. To właśnie dwustronna komunikacja jest największą siłą Facebooka i jednocześnie ogromnym ryzykiem.

W dotychczasowej pracy z Facebookiem udało nam się wypracować kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne, zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z SM jak i dla tych, którzy już coś robią, ale nie do końca im to wychodzi.

Określ cel

Zastanów się po co jesteś/chcesz być w social mediach. Jakie cele chcesz osiągnąć dzięki swojej obecności na Facebooku. Może chcesz zwiększyć sprzedaż albo sprawić, że twoja marka będzie bardziej rozpoznawalna? A może chcesz dopiero zaistnieć? Obecność w social mediach to praca 24h na dobę, nie ogranicza się tylko do wrzucenia kilku słit foci na profil. Jeżeli odpowiesz sobie na pytanie po co mi to, znacznie ułatwisz pracę sobie lub agencji, której powierzysz prowadzenie swojej strony.

Analizuj

Planuj każde działanie. W bardziej lub mniej szczegółowy sposób, musisz określić przynajmniej kroki milowe danego projektu. Określ sobie wskaźniki, które będą Cię satysfakcjonowały i wszelkie działania ukierunkuj tak, aby te wskaźniki osiągnąć. Planuj, zmieniaj, mierz, analizuj (Facebook daje podstawowe narzędzia umożliwiające wnikliwą analizę prowadzonych działań). Jeśli coś nie działa zmień, pytaj, współpracuj. Nie odkładaj na później. Pamiętaj, że social media to żywy organizm, nie możesz go zostawić i pójść spać.

Poznaj swoich fanów

Kreować się na profesjonalistę czy może dać sobie więcej luzu? Jeśli tak, to na ile można sobie pozwolić? Social media to narzędzie komunikacji, dlatego dowiedz się kim są fani Twojej strony (sprawdzisz to w facebookowych statystykach) i do kogo chcesz dotrzeć. Dostosuj styl prowadzenia fan page’a do swojej grupy docelowej i rzecz jasna do charakteru Twojej firmy.

Nie kłam

Kłamstwo ma krótkie nogi. Tu nie opłaca się ściemniać. W Internecie nic nie ginie i prędzej czy później kłamstwo wyjdzie na jaw. Internauci potrafią być bezlitośni, a mały błąd komunikacyjny może skutkować utratą wizerunku. Za to otwartość i szczerość mogą przynieść Ci więcej korzyści niż Ci się wydaje, nawet jeśli musisz się przyznać, że coś nie do końca wyszło tak jak chciałeś.

Przygotuj się na atak

Mawiają, że przezorny zawsze ubezpieczony. I racja! Ludzie, z którymi rozmawiasz w Internecie są pozbawieni naturalnych filtrów występujących w rozmowie face to face. Pozwalają sobie na dużo więcej. Swoją frustrację przelewają na klawiaturę szybciej niż szwagier dochodzi do setki. Może się zdarzyć, że trafi na Ciebie i Twój profil. Bądź na to przygotowany. Określ sobie punkty styku, w których ktoś może do Ciebie mieć zastrzeżenia i przygotuj sobie plan działań. Bez strategii kryzysowej komunikacja może wymknąć się spod kontroli. Oczywiście nie możesz przewidzieć wszystkiego, ale możesz być przygotowany na różne sytuacje.

Bądź konkretny i nie pier…

Dziś w cenie jest informacja i czas. Chcemy wiedzieć wszystko i szybko. Nikt nie ma czasu na czytanie długich tekstów. Nie ma też dla nich miejsca w social mediach. Jeżeli będziesz pisać za długo i mało zwięźle to nikt nie przeczyta tego, co chcesz przekazać. Dlatego pisz krótkie posty (100-160 znaków) opatrzone grafiką lub linkiem. Dzięki temu nie znikną w gąszczu postów publikowanych przez inne strony.

Generalnie wszystkiego można się nauczyć, ale social media trzeba po prostu czuć. Jeśli Ty nie do końca czujesz do nich miętę, zawsze możesz powierzyć prowadzenie swojego fan page’a nam!

Wkrótce następne wskazówki 🙂

Do zobaczenia i powodzenia 🙂

0 comments